A fost contestată competiția din acest an a Campionatului Europei de Est de Motociclism din orașul grecesc Serres, unde au participat 4 piloți de la Clubul Sportiv pentru Motociclete/MSK/- Obzor. Din păcate, campionul Vasil Ivanov - clasa 600 SBKS nu a reușit să participe din cauza unor probleme tehnice cu bicicleta, care au apărut cu câteva ore înainte de cursă. Anul trecut, a preluat conducerea în clasa 600 Rokie.

tehnice

Dimitar Kalpakov, 23 de ani, concurează la clasa 1000 SBKS.

Coechipierul său Krassimir Hristov a căzut pentru o șansă proastă în ultimul tur.

122 de sportivi din Bulgaria, Turcia și România au participat la campionatul din acest an

A participat și Georgi Pleshkov din Sozopol, dar a concurat pentru clubul din Obzor în clasa 1000 SBKS.

Anul trecut, băieții de la Obzor au revenit cu trei cupe la Campionatul României de Superbike.

122 de sportivi din Bulgaria, Turcia și România au participat la campionatul din acest an. Emoția pe pistă a fost în cursa dintre campionii Kalin Kulev și Martin Choi. Pentru prima dată, concurentul de la Sofia - Choi a fost înaintea competiției și de mai multe ori. Publicul a căzut în extaz la fiecare avânt al lui Kalen Kulev. Cu toate acestea, Martin Choi a terminat din nou primul.

Echipa noastră Obzor are 15 membri. Cele mai frecvente antrenamente ale acestora sunt în pasul Obzor - Sunny Beach.

Singura pistă de pregătire profesională este în Pleven, dar din păcate este folosită și ca aeroport. Nu avem voie să ne antrenăm, mergem doar la competiții, a declarat Dimitar Kalpakov pentru Flagman.bg.