25 Școala primară Dr. P. Beron participă activ la Programul național „Copii mai sănătoși”

sănătoși

În noul an școlar de pe teritoriul Bulgariei a început o nouă etapă în dezvoltarea programului „Copii mai sănătoși”, un proiect pe scară largă pe termen lung, care își propune să contribuie la construirea unor obiceiuri alimentare durabile și a unei culturi de viață sănătoasă la copii. Programul este organizat cu sprijinul Ministerului Educației și Științei, al Ministerului Tineretului și Sportului și al Ministerului Sănătății, al unui număr de experți naționali în nutriție și sport, precum și al organizațiilor neguvernamentale relevante pentru acest subiect. Inițiativa a început în 2012, acoperind școli și grădinițe, iar în anul școlar 2018-2019 pune un accent puternic pe desfășurarea lecțiilor distractive și atractive în școli, implicând astfel copiii și provocându-le interesul pentru o nutriție echilibrată și un stil de viață activ. Lecțiile și jocurile se adresează atât elevilor, cât și părinților și profesorilor lor.

Aproximativ 200 de elevi din clasele a II-a și a III-a au luat parte la școala noastră, iar lecțiile din Programul pentru copii mai sănătoși au acoperit următoarele activități:

1. Modulul „Mănâncă alimente hrănitoare și variate”

Copiii au fost prezentați celor cinci grupuri alimentare; cu nutrienții furnizați de fiecare grupă; cu tipurile de alimente din fiecare dintre ele, precum și cu importanța proteinelor, carbohidraților, grăsimilor, vitaminelor și mineralelor pentru funcționarea normală a corpului uman. Elevii au fost bucuroși să-și coloreze farfuria de sănătate și să înțeleagă nevoia de a mânca alimente hrănitoare și variate. Anii de doi ani s-au distrat asociazând pozele cu fructe și legume cu numele lor, iar cei de doi ani s-au distrat cu mesajul secret criptat.

2. Modulul „Controlează-ți porțiunile”

Elevilor li s-a explicat de ce este important să ne controlăm porțiile și la ce duce ingestia de alimente. Elevii au abordat cu interes atât sarcina individuală a modulului - și-au desenat farfuria sănătoasă, cât și cea de grup - și-au făcut cutia de prânz echilibrată.

3. Modulul „Alegeți apa”

Participanților la program li s-a prezentat importanța băuturii valoroase și de neînlocuit și rolul acesteia pentru funcționarea corpului uman. Au fost menționate și cele opt momente bune pentru a bea un pahar cu apă, cum să ne menținem echilibrul apei, precum și cum să recunoaștem semnele unei hidratări scăzute.

Copiii au lucrat cu interes la puzzle-urile și jocurile furnizate în modul.

4. Modulul „Jucați activ”

Copiii au povestit de bunăvoie despre activitățile lor preferate, au explicat de ce le plac și au devenit fericiți mici descoperitori prin jocuri distractive în căutare de comori. Copiii s-au distrat cu adevărat prin lecțiile prezentate în modul.

5. Modulul „Bucurați-vă de mâncare împreună cu familia”

Copiilor li s-a explicat de ce este important să mâncăm împreună acasă și de ce este important să împărtășim mâncarea („Totul este mai gustos când mâncăm împreună”!) Elevii au venit de bună voie cu propria lor rețetă sănătoasă pentru a se pregăti împreună cu părinții lor. Sarcina de grup a fost, de asemenea, interesantă pentru ei - mulți dintre copii și-au adus fructele/legumele preferate la școală și au povestit despre calitățile sale.

6. Modulul „Școală pe patru labe”

Copiii s-au cufundat fericiți în fermecătoarea lume a lui Luna și Max. Au învățat multe despre istoria pisicilor și câinilor, superputerile și limbajul lor, precum și despre cum să aibă grijă de animalele lor de companie - nutriție, igienă, sănătate. Elevilor li s-a explicat cum pot adopta un animal de companie, cum să se comporte în jurul pisicilor și câinilor și ce rase diferite de pisici și câini există. Lecțiile oferite în modul au fost o adevărată plăcere pentru ei.

Așa am continua programul pentru copii mai sănătoși la școala noastră. Am propus organizatorilor programului următoarele activități:

  1. Dotarea fiecărei clase cu un dozator de apă;
  2. Prezentarea lecțiilor video care educă și formează obiceiuri pentru o alimentație sănătoasă și o atitudine pozitivă față de sport;
  3. Prezentarea atelierelor pentru cel mai echilibrat și sănătos mic dejun;
  4. Vizite la ferme ecologice și întreprinderi alimentare;
  5. Organizarea unui concurs „Rețete sănătoase”;
  6. Inițierea concursurilor de desene pe un subiect la alegere: „Mâncare sănătoasă”, „Animalul meu de companie”, „Eu aleg apa”;
  7. Realizarea unui separator de carte - Contorul nostru zilnic sănătos;
  8. Ținerea unei vacanțe sportive intitulată „Joacă activ - sportul este sănătate”;
  9. Realizarea unui jurnal personal pentru fiecare copil, în care își va nota dieta zilnică și regimul sportiv.

Să sperăm că vom continua participarea noastră la al doilea modul al programului și anume:

„PARTICIPAREA ÎN CONCURENȚĂ”. Ca parte a angajamentului de a îmbunătăți obiceiurile alimentare și de a promova un stil de viață activ la școală, în anul școlar 2018-2019 programul Copii mai sănătoși va organiza și va organiza un concurs pentru a oferi un premiu pentru cele mai active și dedicate școli din țară. Scopul competiției este de a motiva mai multe școli să se alăture programului și de a contribui la îmbunătățirea bazei materiale și sport-tehnice a școlilor.