Borussia l-a învins pe Eintracht Frankfurt, dar nu a câștigat

explodat

18:21 | 5 decembrie 2020.

Eintracht Frankfurt și Borussia Dortmund au terminat meciul 1: 1 din runda a zecea a Bundesliga Germaniei, disputat la Deutsche Bank Park.

După a patra remiză consecutivă dintre cele două echipe de la Frankfurt, gazdele sunt pe locul opt în clasament cu 13 puncte, iar al doilea în clasament este al treilea cu 19 puncte.

A juca pentru Borussia Dortmund este o mare plăcere

Mats Hummels, care a strâns din dinți astăzi, a ratat prima poziție bună după ce a intrat în atac, iar în minutul al nouălea o greșeală colectivă în apărarea oaspeților i-a permis lui Daiichi Kamada să deschidă scorul după o pasă din adâncime.

La jumătatea primei reprize, Jaden Sancho a făcut două pase în cinci minute. Mai întâi falsifică și trage puțin peste transversală, apoi strică o șansă incredibilă singur împotriva portarului. În acțiunea gazdelor, Aymen Barcock ar fi surprinzător deasupra obiectivului dintr-o poziție bună.

Sancho? Hit-ul din Dortmund este „Rayland”

Borussia a făcut presiune zdrobitoare imediat după pauză și zece minute mai târziu a egalat meritat prin Giovanni Reina, a tras un proiectil redutabil în colțul din stânga sus.

„Galben-negrii” au continuat să controleze jocul și să-și apese adversarul în propria suprafață de pedeapsă, dar nu au reușit să creeze poziții de gol clare. Eintracht a folosit multe încălcări și, așa cum era de așteptat, a primit o grămadă de cărți. Până la sfârșitul meciului, presiunea oaspeților obosiți s-a relaxat și au plecat cu doar un punct.

Eintracht Frankfurt - Borussia Dortmund 1: 1

1: 0 Daiichi Kamada - 9 '1: 1 Giovanni Reina - 56'