madrid

Real Madrid a devenit campion al Spaniei după o victorie dramatică cu 2-1 asupra lui Villarreal acasă.

Două goluri ale lui Karim Benzema au adus succesul, care a încununat „Baletul Alb” pentru a 34-a oară în istorie.

Benzema a deschis în prima repriză după o pasă a lui Modric.

În minutul 74 a venit cel mai controversat moment, care s-a dovedit a fi decisiv.

Sergio Ramos a câștigat un penalty pentru Real într-un mod destul de dubios, după ce a trecut deja mingea, dar a intrat în contact ușor cu fundașul oaspeților. Ramos a suprapus cu siguranță situația, iar VAR a examinat-o și pentru a confirma lovitura de pedeapsă.

Căpitanul însuși stătea în spatele mingii, dar în loc să tragă, a trecut în mod surprinzător către Benzema, care și-a dat seama.

Totuși, repetările au arătat că francezul a intrat prea devreme în zona de penalizare și penalizarea a fost executată din nou. De data aceasta Benzema însuși a stat în spatele mingii și a marcat cu 2: 0.

Vicente Ibora a redus pentru Villarreal cu o lovitură de cap și până la final Real a trebuit să tremure foarte mult.

Oaspeții au făcut mai multe ratări, iar în minutul 93 Thibaut Courtois l-a scos pe Real cu o dublă salvare extraordinară.

Două minute mai târziu Marco Asensio a marcat, dar VAR a anulat golul datorită unui handbal al lui Benzema în atac.

Curând a venit ultimul semnal al arbitrului și au început sărbătorile în alb.

În același timp, urmăritorul Barcelona a renunțat complet și a pierdut cu 1: 2 în fața lui Osasuna.

Astfel, diferența dintre cei doi mari din clasament a crescut la 7 puncte înainte de final.