Colosul spaniol Real Madrid l-a învins pe marele italian Inter cu 2-0 ca invitat al lui Giuseppe Meazza la Milano într-un meci extrem de important pentru ambele echipe din Grupa B a Ligii Campionilor. Un Hazard dintr-un penalty în minutul 7 a dat un avans lui "Los Blancos" în rezultat, iar un autogol al lui Ashraf Hakimi, cauzat de rezerva Rodrigo în minutul 59, a terminat gazdele. Astfel, nerazzurrii rămân în ultima poziție a patra în clasamentul grupelor cu doar 2 puncte după runda a 4-a și în practică șansele lor de a părăsi grupul sunt deja iluzorii. Albii sunt deja pe locul doi cu 7 puncte. Liderul este Borussia (Mönchengladbach) cu 8, iar al treilea este Șahtior (Donețk) cu 4.

lovit

Antonio Conte a pariat pe Romelu Lukaku și Lautaro Martinez, iar Zinedine Zidane votase în favoarea trioului atacant al lui Lucas Vazquez - Mariano Diaz - Eden Hazard. Oaspeții de la Madrid au fost chinuiți de problemele de personal pentru meci, deoarece au mers la „Giuseppe Meazza” fără niște cifre foarte importante. Sergio Ramos și Karim Benzema, precum și Federico Valverde, au ratat meciul din cauza accidentărilor. De asemenea, Conte nu se putea baza pe unii jucători, printre care Marcelo Brozovic și Alexander Kolarov.

Meciul a început relativ calm, dar oaspeții au reușit să-și surprindă adversarul în minutul 5, când fundașul Nacho Fernandez s-a trezit pe neașteptate într-o poziție periculoasă de tragere în zona de penalti a echipei gazdă, după o frumoasă pasă a lui Martin Yodegor. Niccolo Barrela a încercat să blocheze fundașul, dar nu a făcut-o în cel mai reușit mod, iar arbitrul Anthony Taylor a arătat spre punctul alb. Eden Hazard a executat penalty-ul și a tras în colțul stâng al stăpânului loviturilor de pedeapsă Samir Handanovic. Gardianul sloven a ghicit direcția loviturii, dar nu a reușit să o pară și „los blancos” a ieșit în minutul șapte în rezultat.

Oaspeții au arătat echipa mai periculoasă în acele minute de deschidere și la scurt timp după gol, rezultatul ar fi putut fi 0: 2, dar Lucas Vazquez a avut ghinion. În minutul 13 a tras bine de la dreapta și Handanovic a fost doar un observator, dar mingea a sărit de pe stâlpul din dreapta și nu a vrut să intre pe ușă. În minutul 17, Ferlan Mendy a amenințat serios ușa italienilor. A izbucnit în zona de penalizare din stânga și a încercat să treacă spre centru, dar nu a făcut-o în cel mai bun mod, iar „albii” au ratat o șansă mare pentru 0: 2.

Abia în minutul 20 gazdele au creat ceva mai interesant în fața porții lui Thibaut Courtois, dar atacul lor s-a încheiat cu un șut dezamăgitor în afara lui Arturo Vidal, care se afla chiar înainte de marginea suprafeței de pedeapsă. „Non-fanii” de la Milano păreau treptat să-și revină după golul timpuriu din poartă și în minutul 26 au avut șanse bune să egaleze scorul. Inter a reușit să execute o lovitură liberă directă dintr-o poziție bună după un fault împotriva lui Vidal, dar șutul atacantului belgian Romelu Lukaku a fost inexact.

Real, însă, a continuat să fie cea mai bună echipă din prima repriză, iar în minutul 33 lucrurile s-au complicat și mai mult pentru gazde, deoarece Vidal a primit într-un mod destul de ridicol două cărți galbene fulgerătoare pentru proteste. Asta însemna un cartonaș roșu, iar Inter a trebuit să termine jocul cu un bărbat mai puțin.

Vidal a fost suspendat după ce chilianul a căzut în zona de penalizare a lui Real cu câteva secunde mai devreme, dar nu a urmat un semnal de penalizare, iar situația nu a fost nici măcar privită mai atent de Anthony Taylor cu ajutorul VAR. Chilianul a avut de fapt motive să pretindă un penalty, întrucât Luka Modric a încercat mai întâi să-l țină, dar mai important, când a intervenit Rafael Varane, a existat contact între picioarele fundașului francez și mijlocașul Inter.

La pauză, Conte a făcut o dublă înlocuire, punând în joc pe Ivan Perisic și Danilo D'Ambrosio în locul lui Lautaro Martinez și, respectiv, Alessandro Bastoni. În primele minute ale reprizei a doua, jucătorii Inter au văzut o revigorare, iar oaspeții așteptau cu răbdare o șansă convenabilă pentru un al doilea gol.

În minutul 59, Zidane a făcut o dublă înlocuire. El l-a eliberat pe „executorul” Inter din meciul dintre cele două echipe din Madrid Rodrigo și Casemiro, care i-au înlocuit pe Mariano Diaz și, respectiv, pe Martin Yodegor. Această mișcare a lui Zizu s-a dovedit a fi de aur, deoarece la doar câteva secunde de la apariția sa pe teren, Rodrigo a obținut rezultatul 0: 2. Tony Kroos l-a găsit pe Lucas Vazquez pe flancul drept cu o pasă bună, urmat de o centrare grozavă și atacantul brazilian Rodrigo, în vârstă de 19 ani, care a fost abandonat de apărarea Inter, a întins plasa în spatele lui Handanovic din aer. În timp ce mingea a lovit corpul lui Ashraf Hakimi, golul a fost în cele din urmă înregistrat în statisticile oficiale ca autogol de către fostul jucător de la Real Madrid.

Golul lui Rodrigo părea să dezamăgească gazdele, iar Madridul căuta un al treilea gol, dar încă în minutul 71 Perisic nu era departe de a restitui intriga. Totuși, șutul croatului a fost inexact. Uneori se părea că meciul s-a terminat în ultimele minute, dar tot în minutul 82 s-a deschis un loc de muncă pentru Thibaut Courtois după un șut al lui Perisic.

Aproape nimic interesant nu s-a întâmplat până la finalul meciului, iar jucătorii lui Zidane părăsesc Milano cu un rezultat excelent și șanse deja mult mai serioase de a se califica pentru faza de eliminare directă.

INTER - REAL MADRID 0: 2
0: 1 Pericol (7-d)
0: 2 Hakimi (59th autogol)