În ultima zi a lunii mai a avut loc a doua rundă a Campionatul Republican al Tribului Puterii, care reprezintă doar mișcare Ridicarea de pe un pat. Organizatorii evenimentului au fost Federația bulgară a tribului puterii (BFST) și sala de sport nou deschisă "Puterea și frumusețeaCompetiția s-a desfășurat - fără și cu echipamente specializate de tribo (flanele monostrat aprobate de Federația Internațională Tribo Federația IPF).

ridicare

Doamnele erau cele mai puternice Ivelina Kirilova (Cartel-Sport), care a făcut 75 kg la o greutate personală de 50,7 kg (95,33 puncte Wilks) și Marina Dekova (Beauty and Strength and BodyConstructor), care a împins 70 kg la o greutate personală de 57 kg (62,64 puncte Wilks). Al treilea în clasamentul absolut este clasat Julia Gerasimova (Olympia-Morava), care a rămas la 65 kg (cu o greutate personală de 64,5 kg) și 43 de puncte conform lui Wilkes.

Pentru bărbați, în mod tradițional în categoriile mici (până la 59 kg și 66 kg) câștigătorii au devenit Alexandru Petrov (Tsunami) și Slavi Handjiiski (Atlas Aytos) cu 120 kg și, respectiv, 150 kg. A existat intrigi în categoria de până la 74 kg, dar a câștigat aurul Bozhidar Georgiev (Tsunami) cu 165 kg. La clasa de greutate de 83 kg, singurul reprezentant al „școlii Pernik” a participat la această competiție - Veselin Vasilev (Dark), care a făcut 162,5 kg și a luat aurul. Nu a fost o surpriză pentru nimeni și participarea și aurul Borislav Adov (NSA) în categoria de până la 93 kg, care a ridicat 200 kg. În următoarea categorie (până la 105 kg) Dimitar Stoyanov (Loko GO) l-a învins pe celălalt favorit din mișcare Dimo Dimov (Marek) cu 210 kg (deoarece Mitko a încercat să îmbunătățească recordul național cu 218 kg, dar nu a reușit).

A fost organizată o ciocnire a foștilor culturisti din categoria de până la 120 kg Nikola Stoyanov (Flex) și Hristo Muskov (Loko Sf), deoarece al doilea a luat aurul cu o experiență de succes foarte solidă de 220 kg. „Cireșa de pe tort” a fost însă participarea favoritului absolut al întregii competiții Peter Bebov (Atlas). A aruncat aer în aer cu colosalele 270 kg, ceea ce a îmbunătățit recordul „numai” cu 32,5 kg! (puteți vedea videoclipul de mai jos). Aceasta este cu siguranță cea mai mare greutate ridicată vreodată în țara noastră într-o competiție oficială (și probabil în general).

A fost primul campion al campionilor Peter Bebov, al doilea Hristo Muskov, iar al treilea Dimitar Stoyanov.

Din nou pe patul pentru echipament pentru femei Ivelina Kirilova (Cartel) a ocupat primul loc cu un rezultat de 97,5 kg .

Pentru bărbați, participarea Krassimir Kondov (Atlas), care a împins 207,5 kg (în categoria până la 74 kg, iar acum 3 săptămâni a devenit european în această mișcare cu 195 kg, dar în categoria inferioară). Una dintre marile speranțe ale lega din țara noastră - Ivaylo Bosev (Loko Sf), așa cum era de așteptat, a luat aurul din categoria de până la 83 kg cu 230 kg (dar, din păcate, nu a reușit să îmbunătățească recordul național cu 241 kg). La categoria de până la 93 kg, participanții la Campionatul European au avut o bătălie interesantă în urmă cu câteva săptămâni Veselin Dimitrov (Atlas) și vicecampioana europeană Todor Vasilev (Loco Sf). De data aceasta însă, Vesko a câștigat cu 232,5 kg (Toshko a rămas la 220 kg). La categoria de până la 105 kg campioana republicană la powerlifting fără echipament Dimo Dimov (Marek) a luat aurul cu 250 kg în fața campioanei de anul trecut Nikola Nochevski, care a rămas la 230 kg. Totuși, la categoria de până la 120 kg, a scăzut și recordul în mișcare - Todor Kapashikov (Flex) faceți 310kg! În categoria cea mai grea veteranul Angel Kirov a luat aurul cu 270 kg.

În clasamentul campionului campionilor cu echipamente primul loc a fost pentru Todor Kapashikov, urmată de Angel Kirov și Ivaylo Bosev.