Rețeta №1.Chay de sorba, urzică și măceșe.
Luați 1 lingură de fructe de padure uscate, apoi adăugați 1 lingură de frunze de urzică și 1 lingură de coapse și turnați-le două căni cu apă clocotită. Lăsați ceaiul rezultat la preparat timp de 30 de minute. Apoi, apoi strecurați și beți o jumătate de cană din această ceainarie de 3 ori pe zi între mese.

rețete

Rețeta №2. Colecție de ceai de ierburi
Pregătiți un amestec de rădăcini de cătină, rădăcină de păpădie, fructe, pătrunjel, fruct de mărar, frunze de mentă în proporții egale. Se ia 1 lingură din amestec, se toarnă un pahar cu apă clocotită, se lasă la infuzat 20 de minute, se răcește, se strecoară. Luați o ceainărie 2 linguri. dimineața pe stomacul gol, cursul este de 2 luni.

Rețeta №3. Ceai pentru slăbit rapid
Luați bucăți de sushi, oregano, semințe de in, flori și margarete veșnice în cantități egale. Astfel de amestecuri au nevoie de 1 lingură. pe pahar de apă clocotită. Se lasă să stea 20 de minute, se strecoară și se bea pe tot parcursul zilei. Puteți adăuga un amestec de păpădie, pătrunjel și pentru totdeauna, dar dacă aveți probleme cu tractul gastro-intestinal. Acest ceai de casă vă va ajuta să scăpați de toxinele și greutatea din stomac.

Rețetă №4.Ceaiurimbirnice

Rețetele de ceai de ghimbir sunt multe. Luați în considerare baza acestor ceaiuri. Luați ghimbir, curățați-l, radeți-l pe răzătoare. Adiacent la 2 litri. Puteți adăuga suc de ghimbir din sferturi de lămâie, 1 linguriță. miere și se toarnă 1 litru de apă clocotită, se lasă aproximativ o oră. De asemenea, puteți amesteca cu ghimbir 4 căței de usturoi și turnați apă clocotită. Puteți chiar adăuga scorțișoară la acest ceai. Ceaiul de acasă poate fi de cel mult doi litri pe zi.

Puteți prepara și acest ceai cu ghimbir. Luați 30 de grame de frunze de mentă, rădăcină de ghimbir o jumătate de vârf de cardamom. Acest amestec este folosit într-un blender și se toarnă apă clocotită. Apoi bulionul preparat, adăugați 50 de grame de suc de portocale, 8 grame de suc de lămâie și miere. Se lasă să se răcească.

Rețeta №5. Ceai de gutui
Luați cincisprezece grame de gutui tăiat, adăugați 12 g de fructe de păducel, adăugați toate într-un castron de smalț, turnați 600 ml de apă clocotită și gătiți la foc mic timp de 3-5 minute. Acest ceai insistă 12-15 minute, filtrează și bea pe stomacul gol.

Rețeta №6. Ceai de zmeură
Luați 1 linguriță. frunze de zmeură zdrobite și se toarnă un pahar de apă, se pune la foc mic, se fierbe și se lasă la infuzat 15-20 de minute. Apoi se strecoară și se răcește, se adaugă piureul de zmeură.

Rețeta №7. Ceai de mere
Pentru a prepara acest ceai, luați acasă un măr acru mic, tastați Antonovka etc. Faceți ceai negru obișnuit și adăugați mere felii. Lăsați să stea timp de 7 minute și beți. Acest ceai ajută la scăderea colesterolului.