Primul gol al meciului a fost marcat de Lautaro Martinez în minutul 19. În minutul 65, Danilo D'Ambrosio a dublat conducerea nerazzurrii cu capul. În minutul 74, Lautaro Martinez a făcut scorul clasic. Cu două goluri ale gigantului belgian Romelu Lukaku la finalul meciului, Inter a învins echipa ucraineană, care în acest meci era o slabă asemănare cu ceea ce s-a arătat împotriva Baselului în sferturile de finală.

Aseară, Sevilla și-a asigurat un loc în ultima confruntare, după ce a obținut o schimbare completă împotriva favoritului Manchester United, numit anterior.

ruthless
Domnul Ligii Europa Sevilla șochează Manchester United și se află în finală (video)

| FORMAZIONE # InterShakhtar, ecco gli 11 titluri câștigate de Antonio Conte pentru semifinalele #UEL #FORZAINTER pic.twitter.com/sTg65aX07X

- Inter (@Inter) 17 august 2020

Antrenorul Inter, Antonio Conte, nu a trădat așteptările și nu a făcut nicio schimbare în formația de start din victoria cu 2: 1 asupra Bayer (Leverkusen) în sferturile de finală.

Șahtior Donețk a organizat o întâlnire cu Inter după înfrângerea asupra Baselului (video)
Așa cum era de așteptat, meciul a început cu un avantaj pentru Inter, deoarece jucătorii lui Șahtior au reușit să ajungă în zona de penalizare a Nerazzurri doar în minutul opt. Treptat, ucrainenii au egalat posesia mingii, dar nu au ajuns în situații periculoase. Acest lucru a dus la minutul 19, când Inter a deschis scorul. Portarul Șahtiorului Pyatov a pus mingea în joc, dar a lovit-o pe Nikolo Barela, care a avansat pe flanc în zona de pedeapsă și a centrat.

Lautaro Martinez l-a depășit pe Krivtsov și a deschis cu capul. Acesta a fost primul gol pentru argentinian în acest sezon în turneele europene. În minutul 26, norocul l-a salvat pe Șahtior de un al doilea gol. Echipa ucraineană a răspuns cu o situație în fața lui Handanovic, când după atacul lui Dodo pe flanc mingea a lovit-o pe Junior Moraes, dar De Fry a reușit să blocheze șutul și mingea a intrat în corner.

În minutul 34, Barrela a făcut un șut dintr-un unghi mic în conturul ușii, dar Pyatov a fost la locul său și a salvat. Au urmat câteva minute, în care Șahtior a avut mai mult control al mingii, iar punctul culminant a venit în minutul 43, când Antonio a făcut un șut, care însă nu a găsit ținta. La sfârșitul reprizei, o neînțelegere într-un atac între Brozovic și Lukaku a împiedicat un atac periculos al Inter și astfel rezultatul a fost păstrat.

Inter a început puternic în repriza a doua, deoarece în minutul 48 Pyatov a trebuit să intervină după un șut al lui Martinez. În minutul 51, interacțiunea dintre Ashley Young și Romelu Lukaku a dus la un alt pericol în fața porții lui Șahtior, dar mingea a trecut pe lângă ușă. În minutul 62, prima situație gravă a lui Șahtar a fost atinsă după ce Junior Moraes a reușit să tragă aproape, dar Handanovic a salvat.

Așa a ajuns în minutul 64. Brozovic centrează dintr-o lovitură de colț, D'Ambrosio neacoperit trage cu capul pe lângă Pyatov și dublează conducerea Nerazzurri.

18 - Romelu Lukaku a fost implicat direct în 18 goluri în ultimele sale 10 meciuri din UEFA Europa League (14 goluri și 4 pase decisive). Atacantul belgian a marcat într-un record 10 jocuri succesive în competiție. Stria. pic.twitter.com/oFn0lybiXI

- OptaJoe (@OptaJoe) 17 august 2020

În minutul 74, mica intrigă rămasă în meci s-a încheiat după ce Lautaro Martinez a marcat cu 3: 0. Șahtar a greșit din nou în a lua mingea, l-a lovit pe Lukaku, care a combinat cu Gallardini. Belgianul a trecut la Martinez, care a făcut rezultatul clasic cu o lovitură cu piciorul drept. Șahtiorul și-a coborât garda după acest gol și a ajuns astfel la alte două goluri în ușa lui Pyatov, iar autorul lor a devenit Romelu Lukaku, care a marcat deja în zece jocuri consecutive în Europa League.

Pentru Inter, ajungerea în finală în turneul Europa League este prima, dar nerazzurii au patru înainte.
în predecesorul Cupei UEFA - 1991, 1994, 1997 și 1998, câștigând trei dintre ele.
Inter - Șahtior Donețk 5: 0
1: 0 - Martinez 19
2: 0 - D'Ambrosio 65
3: 0 - Martinez 74
4: 0 - Lukaku 78
5: 0 - Lukaku 84

Inter: Handanovic, Godin, De Fry, Bastoni, D'Ambrosio, Barrela, Brozovic, Gallardini, Young, Lukaku, Martinez.
Șahtior Donețk: Pyatov, Dodo, Krivtsov, Khocholava, Matvienko, Antonio, Stepanenko, Marlos, Patrick, Tyson, Moraes.