TOPSPORT își continuă rubrica „Istoria Ligii Campionilor: 60 de bătălii, 60 de cupe”, dedicată celui mai mare turneu de fotbal de club. În 60 de articole consecutive, vă vom prezenta toate edițiile competiției. În această săptămână accentul este pus pe campania sezonului 1999/2000.

199900

2000: REAL (MADRID) - VALENȚIA 3: 0

DEZVOLTAREA TURNALULUI: STUPIDITATEA UNICĂ ÎL PRIVEȘTE DE LITEX DE LA UN MECIU CU FIORENTINA

Liga Campionilor 1999/2000 este cea de-a opta ediție sub acest nume a celui mai important turneu european pentru echipe de cluburi din fotbal și a 45-a de la început.

În acest sezon, pe lângă câștigătorul trofeului Manchester United, participă un număr record de 71 de echipe din 47 de țări, țările de pe locul 1 până pe locul 3 în clasamentul UEFA de cinci ani trimitând patru cluburi în turneu, cele de pe locul 4 până la 6 - trei, iar țările de la locul 7 la 15 - două.

32 de cluburi din Vechiul Continent participă la partea reală a turneului. Echipele sunt împărțite în 8 grupe de 4. Primele două echipe din fiecare grupă se califică pentru etapa următoare, unde sunt formate 4 grupe noi de 4 echipe. Câștigătorii și al doilea în aceste 4 grupe se califică în sferturile de finală.

PARTICIPANȚII LA FASA DE GRUP ÎN SEZONUL 1999/00:

Lazio, Dynamo (Kiev), Bayer Leverkusen, Maribor, Barcelona, ​​Fiorentina, Arsenal, AIK, Rosenborg, Feyenoord, Borussia (Dortmund), Boavista, Manchester United, Olympique (Marsilia), Sturm Graz, Portaroza Zaraza Olympiacos, Molde, Valencia, Bayern (München), Glasgow Rangers, PSV Eindhoven, Sparta (Praga), Bordeaux, Willem II Tilburg, Chelsea, Hertha, Galatasaray, Milano

VIDZEV LODZ - COȘTRUL PENTRU TOTUL LOVECH

Istoria Litex

La 12 iunie 1996. omul de afaceri Grisha Ganchev a salvat echipa din orașul său natal și a redenumit-o Litex. Lovchanlii a creat o structură și o organizație profesională, o selecție fulgerătoare cu nume celebre, care au fost respinse dintr-un motiv sau altul de către marii capitalei și au revenit fără probleme grupului „A”, cu un imens avantaj față de urmăritorii lor. În timpul sezonului 1997/1998. portocalii au devenit rapid un factor în campionat și, deși nou-veniți, au reușit imediat să se impună în lupta pentru titlu. Sub conducerea lui Dimitar Dimitrov-Hero, clubul a devenit campion, terminând cu cinci puncte înaintea lui Levski. La nivel mondial, doar Litex și Kaiserslauternul german devin campioni imediat după promovarea în elită.

Sursa: site-ul oficial Litex

Următorul sezon 1998/1999 Litex nu și-a oprit ascensiunea și a devenit din nou campion la concurență acerbă cu Levski. Echipa a triumfat sub conducerea lui Ferrario Spasov, iar în bătălia decisivă pentru titlu, portocalii au făcut o remiză zero de „Gerena” împotriva adversarului lor, ceea ce a sigilat în cele din urmă succesul lor. Ram Dimcho Belyakov a devenit golgheterul grupei „A” cu 21 de goluri marcate, iar mijlocașul albanez Altin Hadji a fost desemnat cel mai bun jucător.

Același sezon a fost cel mai mare meci al lui Litex, care a avut loc pe 29 noiembrie 1998. Vânătorii l-au învins pe CSKA ca gazdă cu 8: 0. Niciodată în istoria lor armata nu a suferit o astfel de înfrângere, nici măcar împotriva Barcelonei și a Bayernului. Legendarul Dimitar Penev se află în fruntea Sofiei, iar numele viitoarelor vedete Martin și Stilian Petrovi sunt vizibile în compoziția sa. Cu toate acestea, gazdele extrem de mobilizate sunt nemiloase și conduc cu 5-0 chiar înainte de pauză. La final, după un hat-trick de Dimcho Belyakov, două goluri de Stoycho Stoilov și câte unul de Kirilov, Simonovich și Yurukov, a venit acest succes memorabil, în care fanii roșii au părăsit meciul la pauză și apoi au tăiat grinzile la Stadionul Armatei Bulgare. Echipa Litex joacă și o finală pentru Cupa Bulgariei, unde pierde cu minimum 0: 1 în fața CSKA.

Extrem de mobilizați de dezvoltarea lor de succes, vânătorii încep a doua campanie europeană în Liga Campionilor.

Tragerea la sorți este favorabilă și atribuie luptele „portocalii” cu liderul Irlandei de Nord - Glentoran. Totul este decis în primul meci, când adversarul este învins cu clasicul 3: 0. Albanezii Altin Hadji și Alban Bushi au dreptate, iar ultima lovitură a inimii irlandezilor este provocată de Marin Petrov.

Plimbarea spre insulă nu aduce probleme Litexului și după un succes cu 2: 0 campioana bulgară îl așteaptă deja pe Vidzev (Lodz), aparent necunoscut publicului local. Motivul pentru eliminarea adversarului este de două ori mai mare, întrucât un posibil adversar în runda a treia de calificare trebuie să fie Fiorentina, unde la acea vreme jucau jucători de rangul lui Francesco Toldo și Gabriel Batistuta.

Cu toate acestea, întâlnirea cu polonezii a devenit una dintre cele mai mari dezamăgiri europene pentru echipa din Lovech. Iată ce s-a întâmplat în vara anului 1999:

Antrenorul oficial al echipei „portocalii” este Alexi Zhelyazkov, iar Dimitar Dimitrov este consultantul principal, întrucât în ​​același timp este selecționerul echipei naționale.

În primul meci de la Lovech, gazdele l-au învins pe Vidzev, al cărui antrenor este legenda Grzegorz Lato. Eroul Litex este tânărul Svetoslav Todorov. Atacantul a marcat primele două goluri, apoi Marian Zivkovic a înscris 3-0 din penalty. În ultimele minute, cele două echipe au schimbat un gol, iar rezultatul final a fost de 4: 1. În Lovech se află în al șaptelea cer cu bucurie și nu așteptau cu nerăbdare o revanșă, ci. sosirea Fiorentinei cu Batistuta si Rui Costa. Echipa italiană este următorul adversar al lui Litex în runda decisivă de playoff pentru a intra în grupele Ligii Campionilor. După o săptămână, însă, se dovedește că Fiorentina va fi adversara lui Vidzev.

La 4 august 1999 este revanșa în Polonia. Polonezii au deschis, dar în minutul 30 Svetoslav Todorov i-a pedepsit din nou. Golul tânărului este unic și intră în clasamentul primelor 10 cele mai frumoase goluri din rundele de calificare. În a doua repriză, însă, Vidzev a marcat trei goluri și a ajuns la prelungiri. Litex domină în ele, dar ratează trei sute la sută de poziții. Iar disputa trebuie rezolvată prin sancțiuni. Echipa bulgară a preluat din nou conducerea cu 2: 0 în loviturile de la penalty, dar apoi Stefan Kolev, Zlatomir Zagorcic și Alban Bushi au ratat și Vidzev a obținut succesul.

PRIMA FAZĂ A GRUPULUI: RUSINE DE ARSENAL, MILAN ȘI BORUSIA (DORTHMUND)

Noul format al Ligii Campionilor își primește primele victime. Trei dintre marile clasici ai fotbalului european nu au reușit să treacă peste faza grupelor inițiale.

În mod surprinzător, Borussia (Dortmund) intră în această companie negativă. Vestfalienii simt deja apariția nefastă a crizei financiare și sub conducerea mentorului lor Michael Skibe sunt clasați doar pe locul trei în grupa C. Și dificultatea sa nu este deloc mare atunci când vorbim despre rivali de rangul Rosenborg, Feyenoord și Boavista.

Echipa total întinerită a „galben-negrilor” s-a clasat doar pe locul trei, pierzând într-un meci iconic cu 0: 3 în mijlocul „Westfalenstadion” de la Rosenborg. Jens Lehmann, Christian Nerlinger, Dede și Evanilson și-au construit apoi cariera în Borussia. Mai experimentați sunt Jürgen Kohler, Stefan Reuters și Freddie Bobic.

Arsenalul are soarta grea de a se încadra în „grupul morții”. Campionii Angliei trebuie să lupte pentru un loc în faza următoare cu echipele Barcelona, ​​Fiorentina și AIK. Totuși, decisiv pentru eșecul londonezilor au fost cele două înfrângeri de acasă împotriva lui Barça și Viola. Primul dintre ei este deosebit de dureros cu 2: 4 de la "Blaugranas". "Wembley" a asistat la un recital de fotbal al marelui catalan, care a furat printre liderii săi Rivaldo, Luis Enrique, Luis Figo și Philippe Cocu. Gunnerii răspund cu golurile lui Bergkamp și Overmars.

Meciul care lasă Arsenal pe locul trei se va disputa pe 27 octombrie. Fiorentina, de obicei în italiană, reușește să depășească selecția preferată a lui Arsene Wenger și cu un gol de Gabriel Batistuta Toscanii continuă în a doua etapă a grupelor.

Cu toate acestea, nicio altă echipă din Apenini nu are un astfel de noroc - Milano, care a terminat ultima în Grupa „H”. În ciuda prezenței vedetelor de rangul Maldini, Costacurta, Gattuso, Shevchenko și Birhoff, „Rossoneri” au jucat o serie de meciuri neconvingătoare, care i-au condamnat să respire praful Chelsea, Hertha și Galatasaray. Marea surpriză aici a fost prezentată de clubul berlinez, care a reușit să se claseze pe locul doi. Victoriile pe teren propriu asupra Milanului (1: 0) și Chelsea (2: 1) rămân emblematice pentru fanii „Bătrânei Doamne”. Apoi, atacul „alb-albastru” a fost condus de atacantul iranian cult - Ali Dai.

Faza a doua a grupei ulterioară a turneului a trecut fără nicio surpriză, iar favoritele au ajuns cu ușurință la eliminări, unde se joacă deja câteva bătălii clasice.

FASE DE ELIMINARE - SENSAȚIA VALENȚIA

Aparent alături de marii mari europeni, echipa Valencia își face drum cu îndrăzneală în fotbalul european. Până în prezent, „liliecii” sunt cunoscuți în Bulgaria, doar ca unul dintre fostele cluburi din Lyuboslav Penev. În acest sezon, în Liga Campionilor, este prezentat publicul local fotbaliștilor ingenioși de rangul Mendieta, Canizares și Miguel Angel Angulo.

Antrenorul „Los Che” în această perioadă a fost Hector Cooper, care a reușit să construiască o echipă stabilă de indivizi puternici. La ușă este alungat din Real (Madrid) - Santiago Canizares. Djukic și Pellegrino sunt în centrul apărării, iar Angloma și Gerardo sunt pe flancuri. Mijlocașul susținător este Javier Farinos, iar pe aripi sunt rapitori și tehnicieni înfricoșători precum Gaizka Mendieta și Kylie Gonzalez. Gerard a egalat jocul în spatele a doi atacanți Anglulo și Claudio Lopez - Păduchii.

Între 1999 și 2004, Valencia a cunoscut una dintre cele mai reușite perioade din istoria clubului. Bats au câștigat două titluri spaniole, o Cupă UEFA, o Cupă Regelui și o Supercupă Europeană.

Marșul către vârfurile europene ale Valencia începe cu eliminarea Lazio în sferturi. „Mestaya” a fost martor la un festival de gol în primul meci, după ce „vulturii” au fost mutați cu 5: 2. Gerard strălucește cu un hat-trick, iar Angulo și Lopez adaugă câte un gol, care, ironic, va juca pentru Lazio în sezonul viitor. Marele maestru roman își păstrează onoarea și în revanșă bate onorabil cu 1: 0 datorită lui Juan Sebastian - Veron.

În semifinale, selecția lui Hector Cooper a obținut cel mai mare succes. Profitând de gospodăria lor extrem de puternică, „liliecii” l-au învins pe actualul campion al Spaniei - Barcelona. Oamenii lui Luis Van Gaal sunt în plin șah până la pauză, când pierd 1: 3. Miguel Angel Angulo a marcat două goluri pentru Ruud Hesp, în timp ce Mendieta a marcat din penalty. Umilința pentru Barça este completă, deoarece ajung doar la un autogol norocos - Mauricio Pellegrino. Înfrângerea s-a conturat în ultima secundă, când Claudio Lopez și-a marcat golul.

Barça a încercat să creeze aparent imposibilul în meciul retur, dar a reușit doar cu 2: 0, care s-a dovedit a fi extrem de insuficient. Deci surpriza este un fapt! Spaniolii din exterior, aparent considerați, ajung senzațional în finala Ligii Campionilor.

ALTUL FINALIST ESTE BINE CUNOSCUT

Real (Madrid) a început cursa cu dificultate, dar treptat echipa a căpătat impuls. În grupele secundare, Royal Club a fost învins de Bayern (München) cu 2: 4 și 1: 4, dar în semifinale Madridul și-a găsit răzbunarea.

Real a eliminat-o pe campioana Manchester United în sferturile de finală, iar rezultatul vine la Old Trafford. Autogolul lui Roy Keane s-a dovedit a fi fatal pentru United, după care, cu goluri minunate ale lui Raul, Real a obținut succes cu 3: 2.

O fentă fenomenală înainte de primul gol al lui Raul a fost realizată de Fernando Redondo, care a fost ales cel mai bun jucător al sezonului în Liga Campionilor. În semifinale, Real (Madrid) a depășit-o pe Bayern. Cele două echipe schimbă două victorii, dar golul lui Nikola Anelka la München este decisiv, în care bavarezii protestează pentru o ambuscadă.

MAREA FINALĂ

Arena ciocnirii finale este „Stade de France” din Paris, care cu doi ani mai devreme a găzduit finala Cupei Mondiale din 1998.

Fundașii Amadeo Carboni și Joachim Bjorklund au ratat meciul pentru echipa lui Hector Cooper, care are un impact mare asupra jocului valencienilor. Real (Madrid), al cărui antrenor este fostul jucător al echipei Vicente del Bosque, joacă foarte relaxat și ajunge cu ușurință în poziția de poartă. Santiago Canizares a salvat de mai multe ori, dar nu a putut face nimic când în minutul 39 Morientes a condus mingea în colțul din dreapta jos al ușii.

După pauză, Madridul a jucat și mai agresiv și în minutul 67 aripa engleză Steve McManaman a marcat o capodoperă. Maka întâlnește o minge cu foarfece pe marginea suprafeței de pedeapsă și rezultatul se umflă la 2: 0. În minutul 75, într-un mare contraatac, Raul a fost scos singur împotriva lui Canizares și atacantul s-a ridicat la 3-0.

Albii au câștigat al optulea trofeu în cursă, căpitanul Redondo făcând un gest la ceremonia de decernare a premiilor și lăsând legenda clubului Manolo Sanchis să ridice trofeul deasupra capului.

Mario Jardel, care a jucat și pentru Marea Neagră la sfârșitul carierei sale, a devenit golgheterul turneului. Înscrie 10 goluri, la fel ca Rivaldo și Raul, dar avantajul său se datorează celor mai puține minute jucate.

Câteva luni mai târziu, Real nu a reușit să ia Cupa Intercontinentală, căzând cu 1: 2 de la Boca Juniors.

REAL (MADRID) - VALENȚIA 3: 0

1: 0 Morientes (39 '), 2: 0 McManaman (67'), 3: 0 Ruhl (75 ')

STADIU: Parc des Princes

JUDECĂTOR: Stefano Braschi

REAL: Casillas, Salgado, Hierro, Karanka, Elgera, Campo, Carlos, McManaman, Redondo, Raoul, Morientes, Anelka

VALENȚIA: Canizares, Angloma, Djukic, Pellegrino, Anglulo, Gerard, Mendieta, Kylie Gonzalez, Farinos, Gerardo, Lopez