istorică

Southampton a învins Newcastle cu 2-0 și a ocupat locul întâi în clasamentul Premier League pentru prima dată în istoria lor. „Sfinții” au fost ultimii în topul mesei în 1988, înainte de crearea diviziei de elită în formatul său actual.

Al treilea succes al echipei, condus de Ralph Hazenhuttle, a venit cu golurile lui Che Adams și Stuart Armstrong în fiecare repriză. Ambele goluri au venit după gafe ale jucătorilor din Newcastle.

Magpies a jucat foarte prost și și-a creat cea mai clară poziție abia la sfârșitul meciului, dar Alex McCarthy a lovit cu capul rezervei Joelinton.

Deși au fost fără golgheterul lor Danny Ings, care se recuperează după o accidentare, gazdele au început cu putere și cu intenția clară de a trece rapid la conducere. Un șut puternic al lui Che Adams a împiedicat-o pe Carl Darlow, care a reușit, dar mingea a rămas în joc. Miguel Almiron a pierdut-o în apropierea suprafeței de pedeapsă, iar Tio Walcott a centrat-o pe Adams, care a înscris pentru 1: 0.

La pauză, Saints au avut câteva șanse bune să preia un avans mai solid și, chiar la sfârșitul reprizei, Che Adams a susținut că a fost doborât în ​​zona de penalizare, dar arbitrul Peter Banks nu a arătat punctul alb.
În minutul 50, Che Adams ar fi putut să semneze din nou, dar Darlow a salvat. Lovitura de transfer a lui Oriol Romeu a lovit bara transversală.

La jumătatea celei de-a doua reprize, jucătorii din Newcastle au devenit mai activi, lucru ajutat de intrarea lui Matthew Longstaff. Cu toate acestea, „Jordites” încă nu au reușit să amenințe ușa echipei gazdă.
Cu un sfert de oră înainte de final, Peter Banks a trecut cu vederea cererea de penalizare și Walcott. Totuși, Southampton a atins obiectivul calmului în minutul 82. Armstrong a fost chiar după ce Sean Longstaff a pierdut naiv mingea în fața suprafeței de pedeapsă.

Înfrângerea i-a lăsat pe Magpies pe locul 11. Echipa lui Steve Bruce are 11 puncte la fel ca Manchester City, dar „cetățenii” au cu două jocuri mai puțin.