slutsky

Rubin a dat o lovitură grea ambițiilor de campionat ale CSKA (Moscova). Echipa din Kazan, condusă de fostul antrenor al „Armatei” Leonid Slutsky, a câștigat cu 1-0 pe stadionul lor după un gol al lui George Despotovich în minutul 59. Succesul îl menține pe Rubin pe locul 9, iar CSKA împarte primul loc cu Zenit și Spartak (Moscova).

CSKA a trimis o săptămână dezamăgitoare în care nu a reușit să-l învingă pe Feyenoord, deși întreaga a doua repriză a jucat cu un bărbat mai mult.

Astfel, echipa lui Viktor Goncharenko și-a redus semnificativ șansele de a avansa în Europa League și a făcut acum al doilea pas greșit consecutiv în campionat, după remiza acasă cu Sochi.
Rubin a început agresiv și în minutul 5 a avut o mare ocazie de a conduce, dar Ivan Ignatiev nu a reușit să-l depășească pe Igor Akinfeev. Nigerianul Chidera Ejuke, care a primit una dintre șansele sale rare de a deveni titular, a ratat un gol pentru CSKA.

În minutul 33 Ivan Oblyakov a trecut către Ejuke, care a centrat perfect către Fyodor Chalov, dar atacantul moscovit a trimis mingea peste transversală. Înainte de pauză a existat un alt pericol grav în fața ușii lui Akinfeev, dar Denis Makarov a tras afară.
Rubin a marcat în minutul 59. Apoi Oleg Shatov a centrat dintr-un fault și mingea a fost puțin fericită pe capul lui Despotovich, care a continuat-o până la ușă. Pentru sârb, care a intrat în rezervă cu doar trei minute mai devreme, a fost cel de-al șaptelea gol al sezonului.

În cele din urmă, gazdele au spart jocul cu multe încălcări. Cu toate acestea, CSKA a avut șansa să ajungă la egalitate. A venit adânc în timp adăugat, dar Igor Diveev a ratat de la câțiva metri cu capul.