Spania provoacă rușine istorică Germaniei în Liga Națiunilor, învingând-o cu 6-0 la Sevilla la finalul etapei grupelor.

pierdere

Astfel, La Furia a lui Luis Enrique s-a calificat în ultimele patru din cursă. Cu toate acestea, locul al doilea este departe de a fi cel mai rău pe care l-au suportat Johaim Lev și compania. Bundestima nu pierduse cu 89 de ani atât de impresionanți. Ultima dată când s-a întâmplat acest lucru a fost în 1931, când echipa austriacă i-a învins din nou pe germani cu 6: 0, dar într-un meci amical.

Echipa germană nu își amintește o astfel de rușine în întreaga sa istorie, deoarece nu a pierdut cu un rezultat similar într-un meci oficial. În Germania, oamenii se întreabă deja dacă acesta este sfârșitul lui Lev și dacă este epuizat ca antrenor național. Germanii nu au făcut niciun șut precis împotriva unei alte echipe care este considerată favorita pentru titlul european.

Meciul a început cu un joc mai bun al spaniolilor și la început au primit dreptul să execute o lovitură liberă directă pe marginea suprafeței de pedeapsă. O lovitură puternică la sol a urmat-o pe Sergio Ramos, care a fost salvat de Neuer.

În minutul 17, Alvaro Morata a marcat pe poarta îndepărtată cu o lovitură de cap după o centrare dintr-o lovitură de colț a lui Fabian Ruiz. La scurt timp, un alt gol al lui Morata a fost anulat din cauza unei ambuscade controversate.

În minutul 33, Hesse a găsit stâlpul de sus după o lovitură de cap, dar în prelungire Ferran Torres l-a împușcat pe Neuer din apropiere - 2: 0.

Agonia pentru germani a continuat în minutul 38, când rezultatul a devenit clasic. Rodry a marcat din nou după o lovitură de colț.

În minutul 55, Torres a marcat pentru a doua oară după asistarea lui Gaia. Atacantul lui Manchester City a marcat hat-trick-ul în minutul 72 pentru a face 5-0. În minutul 89, rezerva Oyarsabal a marcat pentru finalul 6: 0 după o pasă a lui Jose Gaia.

Așa că Spania s-a calificat în finala patru a Ligii Națiunilor, unde campioana mondială Franța este încă.