Acest meci este destinat manualelor de fotbal! Tottenham a trecut prin iad și l-a eliminat pe Manchester City din Liga Campionilor după ce a pierdut cu 3: 4 în revanșa „Etihad”, dar cu un scor total de 4: 4 s-a calificat în semifinalele turneului.

manchester

Toți spectatorii din tribune au asistat la un spectacol total de goluri, văzând în 21 de minute un total de două răsuciri și 5 goluri. Seria a început cu Rahim Stirling în minutul al patrulea, care a oferit gazdelor conducerea. La scurt timp după aceea, Spurs a inversat rezultatul cu două goluri rapide ale lui Hyun Min Son în minutele 7 și 10, dar câteva secunde mai târziu Bernardo Silva a restabilit egalitatea. În minutul 21 Stirling (21 ') i-a adus din nou pe gazde. Cinci goluri în 21 de minute, acesta este un nou record în turneul celor bogați.

În repriza a doua, ambele echipe și-au continuat competiția spectaculoasă, deoarece Sergio Aguero (59 minute) a dat o gură de aer proaspăt „cetățenilor”. Drama a continuat după ce a marcat și Fernando Llorente în 73. Cu toate acestea, situația cu golul său a fost controversată, deoarece repetările au arătat că atacantul și-a folosit mâna pentru a direcționa mingea în poartă.

Astfel, Tottenham se va confrunta cu terminatorul giganților fotbalului Ajax, care ieri a învins-o pe Juventus cu un scor total de 3: 2. Prima întâlnire între „tunarii” și olandezii va avea loc marți, 30 aprilie.

În celălalt meci Liverpool a lovit în al doilea meci Porto, de data aceasta cu 4: 1. Astfel, cu un scor total de 6: 1, englezii au asigurat o semifinală împotriva Barcelonei.