Cea de-a șasea ediție a maratonului de ștafetă „Maratonul Sofia Ekiden” s-a încheiat cu un nou record, care a avut loc pe străzile centrale ale capitalei noastre și cu un start și un final în fața Stadionului Național „Vasil Levski”.

record

Campionii de anul trecut „Marathon Plovdiv” au triumfat pentru a doua oară la rând cu cea mai bună realizare pentru competiție. Cu sprijinul puternic al alergătorilor români, echipa lui Nikolay Nachev, Josef Sbai, Alex Vassilev, Stefan Gavril, Robert Necula și Marius Ionescu a terminat în 2.09: 16 ore. Recordul Sofia Ekiden a fost din nou la Maratonul Plovdiv, dar nu în aceeași linie - 2.11: 36. Locul al doilea a fost câștigat de alergătorii SLS Dream Team - 2.10: 09. Al treilea a terminat The Dream team C 2.26: 15 ore.

În plus față de clasamentul general, competiția a avut un clasament separat pentru ștafetă masculină, ștafetă feminină, ștafetă corporativă, ștafetă mixtă, ștafetă freestyle și structuri guvernamentale. Mulți sportivi care au succes pentru Bulgaria în alte sporturi, cum ar fi snowboarderul Radoslav Yankov și biatleta Krassimir Anev și alții, au participat, de asemenea, la competiție. Competiția Ekiden este singura de acest gen din Bulgaria.

Sportivii sunt uniți în echipe de șase persoane, care parcurg distanța clasică de 42.195 km. Alergătorii sunt împărțiți în șase posturi (5 km + 10 km + 5 km + 10 km + 5 km + 7.195 km = 42.195 km). În fiecare an, evenimentul are loc în cinstea sărbătorii naționale - Uniunea Principatului Bulgariei și Rumelia de Est, care simbolizează cursa de ștafetă.

Anul acesta competiția a fost din nou sub egida Ambasadei Japoniei. Din Asia vine numele „Ekiden”, care este o combinație a cuvintelor „punct” și „transmisie”. Pentru prima dată, în Japonia se desfășoară un maraton de ștafetă.