Tsarsko Selo a suferit prima înfrângere la controalele de iarnă. Jucătorii lui Nikola Spasov au pierdut cu 0: 1 în fața polonezului Rakov Czestochowa. Singurul gol din meci a căzut în minutul 89, întrucât polonezii au profitat de una dintre puținele inexactități din jocul „regilor”.

selo

După victoria împotriva lui Ural Tsarsko Selo a făcut din nou un meci bun, dar lipsa concentrării în faza finală a privat echipa de o victorie binemeritată. În multe momente ale meciului, jucătorii lui Tsarsko Selo au dictat ritmul și jocul, dar norocul nu a fost pe margine.

Titularul a fost început de Ludcinio Marengo, care se află într-o perioadă de probă în echipă. Olandezul a ajuns în tabăra echipei din Cipru în urmă cu două zile și a debutat astăzi. În a doua jumătate a apărut în joc și tânărul fundaș central rus Maxim Evtingeev, care va încerca, de asemenea, să-l impresioneze pe Nikola Spasov cu performanțele sale.

Prima repriză a fost egală, dar bulgarii au avut atacuri mai interesante. Cea mai clară situație pentru ei a fost în minutul 23, când după o centrare dintr-o lovitură de colț, Charleston a jucat cu capul, dar portarul polonezilor a salvat cu pricepere.

Cu puțin înainte de pauză, Rakov ar putea prelua conducerea. Arbitrul a acordat un penalty pentru încălcarea lui Martin Dimitrov în propria suprafață. Portarul lui Tsarsko Selo a reușit cu măiestrie să salveze șutul de la punctul de penalizare. Un minut mai târziu, Dimitrov a reacționat din nou bine la un șut dintr-o lovitură liberă directă.

A doua repriză nu a fost mult diferită de prima. La început, polonezii au făcut mai multe atacuri interesante, dar mai târziu Tsarsko Selo a avut mai multe poziții de gol. Cea mai clară situație a fost în minutul 75. Ivaylo Markov a centrat de pe stânga, Anderson a trimis cu capul și de la distanță Georgi Minchev a trimis-o afară. În minutul 79, Wesley Nata a încercat să-l deranjeze pe portarul lui Rakov cu un șut dintr-o lovitură liberă directă, dar distanța a fost prea gravă pentru a duce la pericol.

Cu puțin înainte de finalul meciului, jucătorii lui Rakov au avut o șansă de aur de a marca, dar o intervenție minunată a lui Reyan Daskalov a împiedicat golul. Un minut mai târziu, însă, a căzut un gol. După o centrare de pe partea dreaptă, Andrzej Niviulis a fost lăsat neacoperit în suprafața de pedeapsă și a înscris de la distanță, cu o lovitură de cap pentru 0: 1.

Imediat după control, echipa revine în Bulgaria, iar următoarea inspecție este programată pentru vineri, 31 ianuarie împotriva lui Botev în Plovdiv.

Tsarskoe Selo: Martin Dimitrov, Reyan Daskalov, Martin Kavdanski (65 - Maxim Evtingeev), Charleston, Ivaylo Markov, Iliya Djamov (46 - Georgi Minchev), Antonio Georgiev, Dylan Bahambula (65 - Anderson Cordeiro), Wesley Nata, Ludcinio Mactavi 65 Manteka), Miroslav Budinov