Numărul 2 Stefanos Tsitsipas (Grecia) și al cincilea în schemă Andrei Rublev vor juca finala turneului de tenis roșu ATP 500 din orașul german Hamburg, cu un fond de premii de 1.062.520 euro.

rublev

Tsitsipas, care debutează în cursă, l-a învins pe Christian Garin din Chile cu 7: 5, 3: 6, 6: 4 în 2:11 ore. Tenismenul grec a făcut o descoperire în al 12-lea joc în drumul său spre succes în primul set. Garin a luat de două ori pasul lui Tsitsipas în a doua repriză și a egalat scorul. În setul trei, Tsitsipas a pătruns în al cincilea joc, care a fost suficient pentru a câștiga meciul. Finalistul de anul trecut Andrei Rublev (Rusia) l-a eliminat pe Casper Ruud (Norvegia) în cealaltă semifinală cu 6: 4, 6: 2 în 83 de minute.

Rublev s-a calificat pentru a treia sa finală de lut și pentru a șaptea generală din carieră. Are un avantaj de 24 de victorii și 6 pierderi în turnee în acest sezon și a ajuns din nou în finala de la Hamburg, unde a pierdut în trei seturi anul trecut în fața lui Nikoloz Basilashvili (Georgia).