ezitant

Un început ezitant pentru biatletii nativi

Norvegianul Johannes Tinges Bjo a obținut a treia victorie consecutivă după ce a câștigat sprintul la 10 km de Cupa Mondială de biatlon de la Annecy (Franța).

Beau, în vârstă de 24 de ani, a doborât toate cele 10 ținte și a parcurs distanța în 22: 16,9 minute. Pentru norvegian, acesta a fost al patrulea succes al sezonului și al 17-lea în carieră.

Doi reprezentanți ai gazdelor au urcat pe podium. Câștigătorul Cupei Mondiale Martin Fourcade (Franța) a terminat al doilea în 21,1 secunde și, de asemenea, fără o eroare de linie de tragere.

Al treilea a fost Antonen Gigona, care a doborât toate țintele și a terminat cu 34,7 secunde în urma câștigătorului. În acest sezon, Johannes Tinges Böh a câștigat proba individuală de 20 km în Östersund (Suedia), precum și sprintul și urmărirea de la Hochfilzen (Austria) în weekendul trecut, relatează Novsport.

Cel mai bun dintre bulgari a fost Vladimir Iliev, care s-a clasat pe locul 27 cu o țintă ratată și un deficit de 1: 37,5 minute. Krassimir Anev este al 43-lea cu o greșeală la tragere și la 1: 58,1 minute după câștigător.

Anton Sinapov a terminat pe locul 53 cu două ratări și 2: 17,0 minute, iar Mikhail Klecherov a fost locul 97 din 103 finaliști cu trei erori de tragere și un deficit de 4: 06,6 minute. Iliev, Anev și Sinapov vor începe mâine urmărirea de 12,5 km.

Martin Fourcade conduce clasamentul general pentru Cupa Mondială cu 318 de puncte după ce a fost pe podium în toate cele șase starturi de la începutul sezonului. Bio este al doilea cu 298 de puncte, iar Jacob Fak (Slovenia) este al treilea cu 244 de puncte.