Valencia a suferit prima pierdere acasă în La Liga. Bats a pierdut cu 0-1 în fața lui Villarreal în derby-ul Valencia. Singurul gol al „Mestaya” a fost marcat de Carlos Baka în minutul 24.

victorie

Cele două echipe au încheiat meciul cu zece bărbați fiecare după ce Simone Zaza (59) și Manuel Trigeros (83) au fost expulzați.

După al doilea succes consecutiv în campionat, Villarreal a adunat 27 de puncte și a ocupat locul șapte, în timp ce Valencia nu a reușit să profite de greșeala lui Atletico (Madrid) și rămâne a treia cu 34 de puncte.

Valencia - Villarreal 0: 1, cartonaș roșu pentru oaspeți

Liliecii vor încerca să recâștige locul doi în La Liga

Meciul a început dinamic, cu atacuri pe ambele uși. În minutul 4 Simone Zaza a luptat pentru o minge înaltă și a făcut un șut puternic care nu l-a împiedicat pe Asenjo. Submarinul galben a răspuns cu o lovitură a lui Pablo Fornals, pe care Neto a prins-o.

În minutul 10 Ezekiel Garay a tras cu capul, dar peste ușă.

În următoarele minute, ambele echipe au încetinit. Următoarea situație mai periculoasă a fost abia în minutul 21, când Kondogbia a încercat un șut care nu a găsit ținta.

Trei minute mai târziu, Villarreal a preluat conducerea. Pablo Fornals a trimis o pasă excelentă lui Carlos Bacca. Colombianul a avansat și, cu o lovitură tehnică, l-a învins pe Neto cu 0: 1.

Valencia a încercat să întoarcă un gol rapid, dar deși jucătorii lui Marcelino Garcia Toral au avut inițiativa, nu a existat niciun pericol pentru Sergio Asenjo. În minutul 42, un împușcat puternic al lui Montoya a fost ucis de garda oaspeților. Mingea l-a lovit pe Tony Lato, care l-a găsit pe Zaza în suprafața de pedeapsă, iar atacantul a trimis mingea în plasă, dar golul a fost anulat din cauza unei ambuscade a fundașului stâng.

Două minute mai târziu, „liliecii” au cerut o penalizare pentru un joc cu mâna lui Trigeros, dar acesta nu a fost acordat.

A doua parte a început cu o nouă performanță strălucită a lui Sergio Asenjo. Portarul a deviat un șut periculos al lui Simone Zaza. În minutele următoare, atacantul italian a devenit principalul actor pe teren. Portarul a primit cartonaș galben pentru o ceartă cu arbitrul în minutul 58, iar câteva secunde mai târziu a comis un fault împotriva lui Bakambu și a fost eliminat.

Între cele două cărți, un șut de berbec a fost blocat de Gaspar, iar după o centrare dintr-un corner, Gabriel Paulista a lovit o transversală.

Deși a rămas cu un bărbat mai puțin, Valencia a fost echipa care a continuat să domine inițiativa. În minutul 62, o lovitură de cap a lui Kondogbia a trecut peste transversală. La scurt timp după aceea, Garay s-a remarcat și cu o pasă.

În minutul 73, Villarreal a organizat un contraatac periculos, dar Roberto Soriano a decis să joace singur și a trimis mingea. Zece minute mai târziu, rezerva Denis Cherishev de la câțiva metri nu a reușit să profite de o pasă excelentă a lui Fornals.

În minutul 83, oaspeții au rămas și cu un bărbat mai puțin după ce Manuel Trigeros a fost eliminat cu un al doilea cartonaș galben.

Trei minute mai târziu, Valencia a avut șansa de a efectua o lovitură liberă directă în fața suprafeței de pedeapsă, dar șutul lui Parejo a trecut peste ușă.

În continuarea meciului, portarul Neto s-a alăturat atacului în căutarea unui gol de egalare și a fost aproape de acesta. După centrarea în suprafața de pedeapsă, mingea a ajuns la brazilian, care, însă, nu a reușit să facă un șut bun și a trimis mingea afară. Aceasta a fost ultima acțiune pe teren.