pregătește

Unul dintre cei mai promițători sportivi de arte marțiale din Bulgaria visează la un titlu european de la NAGA în Paris

Vladislav Genov s-a născut în 1990 și este implicat în arte marțiale de la vârsta de 19 ani. Inițial s-a antrenat în judo și sambo, dar după mai multe răni grave în 2013 a apelat la MMA. El antrenează lupte de la sfârșitul anului 2014. A câștigat toate competițiile de luptă la care a participat, iar anul trecut a reușit să câștige și Campionatul României ADCC Open. O accidentare l-a scos din participarea sa la Campionatul Mondial de Lupte de Luptă, unde este favoritul. Scopul său în luptă este titlul european la competiția NAGA din Paris, Franța anul acesta.

Vladislav Genov este în MMA profesionist din 2015, iar debutul său a fost într-unul dintre cele mai mari lanțuri de MMA din lume - Final Fight Championship (FFC), care s-a încheiat cu succes împotriva luptătorului maghiar numit favorit. De ex. Tânărul sportiv a mai înregistrat două victorii în MMA, dintre care una a fost împotriva campioanei celui mai mare lanț bulgaresc Max Fight și a celui mai experimentat luptător bulgar din categoria de până la 70 kg Georgi Stoyanov „Stanchev”. El a suferit prima sa pierdere în MMA în februarie la FFC într-o seară de gală din Atena, aproape câștigând meciul, dar pierzând cursa din greșeală.

Pe 16 aprilie va participa la un mare lanț MMA - Absolute Championship Berkut (ACB) în Rusia. Sperăm să o vedem în curând în competițiile de luptă ACB, care includ doar cei mai buni grappleri din lume.

Toată echipa Xenobg este extrem de mulțumită de faptul că avem ocazia să sprijinim sportivii bulgari din întreaga lume în pregătirea lor pentru competiții internaționale.

Credem că Vladi ne va face fericiți prin atingerea obiectivelor sale pentru acest an.