bayern

Jucătorii Zenit se bucură după un alt gol în poarta lui Bayern

Zenit (Sankt Petersburg) este primul finalist pentru Cupa UEFA după ce a învins Bayern (München) în revanșa din Rusia cu 4: 0.

Primul meci de la München s-a încheiat cu un scor de 1: 1, dar astăzi absolvenții lui Otmar Hitzfeld au fost neajutorați și Zenit a obținut succes istoric după un scor total de 5: 1.

Rușii vor întâlni Rangers în finala din 14 mai pe stadionul City of Manchester, după ce scoțienii au învins Fiorentina cu 4: 2 după penalty-uri.

Zenit a luat conducerea cu 2: 0 după golurile lui Pavel Pogrebnyak în minutul 4 și Konstantin Ziryanov în minutul 39.

Pogrebnyak a fost precis după o lovitură liberă directă de la 23 de metri, după ce mingea a trecut de perete și chiar portarul Oliver Kahn nu a reușit să facă nimic.

Victor Faizulin a făcut 3: 0 în minutul 53, și cu al doilea
gol în meci și al 10-lea în turneu Pavel Pogrebnyak în 73 a format rezultatul final.

Pogryabnyak conduce pe lista de goluri împreună cu Luca Tony (Bayern) cu câte 10 goluri.

În seara asta, însă, norocul nu a fost de partea favoritului din Germania. Luca Tony a avut o șansă bună pentru Bayern în minutul 3, dar șutul său a fost șters din poartă de către un fundaș gazdă.

Zenit este doar al doilea club rus care a ajuns la meciul pentru titlu după CSKA (Moscova) în 2005, triumfând cu premiul. Pentru prima dată în istoria sa, Zenit, condus de olandezul Dick Advocaat, s-a calificat în finala europeană.

Așa că Bayern și-a luat rămas bun de la speranțele pentru un al șaptelea titlu european. Germanii au câștigat ultima oară Cupa UEFA în 1996, când au învins francezii Bordeaux. Cu toate acestea, speranțele lor rămân la o dublă în Germania, după ce au câștigat cupa și sunt pe cale să ia titlul din Bundesliga.

Înfrângerea de la Zenit este cea mai gravă pentru clubul german din Europa de 31 de ani. Zenit în sferturi a învins un alt club german - Bayer (Leverkusen) cu un scor total de 4: 2.

Zenit (Saint Petersburg) - Bayern (München) - 4: 0 (1: 1 în primul meci)

marcatori: 1: 0 Pavel Pogrebnyak 4, 2: 0 Konstantin Ziryanov
39, 3: 0 Victor Faizulin 53, 4: 0 Pavel Pogrebnyak 73