adio

ADIO LA ILUZII! Bielorusia îi bate pe jucătorii lui Hubchev la Borisov Arena

Bielorusia a învins Bulgaria cu 2-1 pe Borisov Arena în calificarea mondială din Grupa A. Aceasta a fost prima pierdere a echipei noastre naționale împotriva bielorușilor într-un meci oficial.

Mikhail Sivakov a avut dreptate pentru Belarus în minutul 33, care a marcat dintr-un penalty după o încălcare a lui Bozhidar Chorbadjiiski.

Pavel Savitsky cu o lovitură frumoasă de transfer a făcut scorul 2: 0 în minutul 80.

Georgi Kostadinov a returnat un gol în primul minut al prelungirilor.

Astfel, bulgarii au pierdut aproape orice șansă de a se califica pentru finala mondială anul viitor în Rusia. Liderul în clasamentul provizoriu al grupei "A" este Suedia (13 puncte), înaintea Franței (13), a Olandei (10), a Bulgariei (9), Belarus este a cincea cu 5 puncte, iar în partea de jos, cu doar una este străinul Luxemburg.

Meciul a început într-un ritm calm, deoarece gazdele au fost echipa mai activă la început. Belarus s-a stabilit în jumătate din bulgari și, deși a acționat puțin haotic, a creat o oarecare tensiune în rândurile noastre.

A existat o lovitură liberă directă în fața porții noastre, iar șutul de foarte departe asupra lui Aliseiko s-a dovedit a fi insidios și Niki Mihailov a ucis mingea care l-a lovit în fața lui nu fără efort.

Primul atac bun pentru echipa noastră a venit în minutul 20. Delev l-a adus pe Manolev la dreapta, a tras puternic, dar portarul Belarus a executat un corner.

Puțin mai târziu, Spas Delev a făcut o lovitură lungă insidioasă, portarul Chernik a ucis cu efort, dar un steag de ambuscadă a fost ridicat.

În minutul 33, Chorbadjiiski nu a fost atent în grija puternicului Laptev și l-a faultat în zona de penalizare - un penalty pentru Belarus. Mikhail Sivakov a avut dreptate din penalty, iar gazdele au preluat conducerea cu 1: 0.

Spre sfârșitul primei reprize, Svetlio Dyakov a primit un cartonaș galben, iar acest lucru îi va aduce un penalty pentru meciul cu Suedia din august.

Prima repriză s-a încheiat cu un avans de un gol pentru Belarus, iar bulgarii nu au fost suficient de activi, ne așteptam la mai multe.

Vestea proastă a continuat cu plecarea lui Spas Delev în a doua jumătate. Omul rapid și-a rănit mâna, iar în locul său a venit berbecul Andrei Galabinov. Apoi Ivelin Popov a fost înlocuit de Ivaylo Chochev.

Oamenii lui Petar Hubchev au presat, dar această presiune nu a fost organizată, ci mai degrabă spontană. Iar bielorușii pândeau pe tejghea.

În minutul 78, Matveychik a apărut cu o intervenție foarte importantă, a trecut o pasă către Galabinov, care se afla în fața ușii.

În minutul 80 s-a terminat. Pavel Savitsky a șutat elegant și cu un șut de transfer a trimis mingea peste Niki Mihailov, și de pe bara transversală - în ușă pentru 2: 0.

În cele din urmă, Georgi Kostadinov a înapoiat un gol în timp adăugat, dar prea târziu - 2: 1.