Antoaneta Boneva a adus un alt premiu pentru Bulgaria de la Jocurile Europene de la Minsk, Belarus.

medalie

Boneva s-a clasat pe locul trei în pistolul cu aer de 10 m. Ea a obținut 439 de puncte în calificări, ceea ce i-a dat un loc printre primii 8 din finale. Bulgarul a evoluat solid în partea decisivă a competiției, coborând un pas de finală cu un scor de 218,1.

Cealaltă reprezentantă bulgară la disciplină - Maria Grozdeva, a renunțat la calificări, deoarece nu a atins doar 1 punct pentru un loc în finală. În clasamentul final se află pe locul 12.

Câștigătorul a fost reprezentantul Serbiei Zorana Arunovic, iar al doilea - greaca Anna Korakaki. În urmă cu o lună, Boneva a câștigat o cotă pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo în 2020. Astfel, ea va participa la cel mai mare forum sportiv din lume pentru a patra oară.

Ieri bulgara Tsvetelina Tsvetanova a câștigat o medalie de bronz la categoria de până la 48 kg la turneul de sambo. Catherine Taseva a câștigat argint pe minge și bronz pe panglică în turneul de gimnastică ritmică.

Catherine Taseva a mai câștigat două medalii pentru Bulgaria la Jocurile Europene