Royal Ultra Sky Marathon a fost al nouălea start al Skyrunning World Series și al doilea în Italia. Căldură, altitudine provocatoare și zăpadă - chiar înainte de start, cursa de 55 km, cu o deplasare de 4141 m, a cerut un test serios chiar și pentru cei mai experimentați sportivi Skyrunning. Ascensiunile și coborârile au alternat continuu, iar secțiunile plate au fost reduse la minimum.

locul

Reprezentantul bulgar Antonia Grigorova, pentru care acesta a fost al patrulea start din Seria pentru 2019, a făcut o cursă impresionantă, trecând pe poziția a treia pe parcursul celei mai multe rute. Ea a terminat cursa pe locul patru, parcurgând distanța în 8:48:38 ore, la trei secunde după spaniola Oihana Azkorberbetia. După o cursă extrem de disputată pentru primul loc, câștigătorul a fost lider în Clasamentul General - Dane Ragna Debats, care a stabilit un nou record pe pistă - 7:52:40. Locul doi a fost pentru Miriam Giou Bous din Franța, care a terminat cu un timp de 8:14:53.

"Până la cel de-al 40-lea kilometru treceam pe poziția a 3-a. Acolo am fost depășit de sportiva spaniolă (care a rămas pe locul 3 în clasamentul final) și eu însumi m-am simțit obosită și epuizată, pe care am încercat să o depășesc mâncând mai multe calorii și Spre sfârșitul distanței a devenit destul de cald și aproape în spatele meu era un grup mare de sportivi, ceea ce era demotivant pentru mine, pentru că știam că, pentru a păstra poziția 4, va trebui să alerg ultimii 5 km în coborâre. max. Și poate pentru prima dată am reușit să o fac, ceea ce mă face foarte fericit ", a comentat ea după finală.

Pe primul loc masculin a câștigat italianul Christian Minogio, care a scăpat de pistă în 6:50:04. La o secundă după el a trecut francezul final Gauthier Ira, cu un timp de 6:51:01. Locul al treilea a fost pentru Rio Vieda din Columbia (6:56:49).

În ceea ce privește pregătirea ei pentru Royal Ultra Sky Marathon, Grigorova a spus: „Anul trecut am avut ocazia să urc pe vârful Grand Paradiso, care a fost primul meu 4.000, care mi-a plăcut mult și când am văzut că seria va începe acolo, nu, am ezitat să-mi declar participarea. În perioada de la ultimul meu start în Grecia - „maratonul Olympus”, până la startul în Italia, am reușit să fac o mulțime de antrenamente serioase pe pământ bulgar, ceea ce mi-a afectat încrederea că voi putea face față acestui start. ”

În acest moment, atleta bulgară ocupă locul 20 în Clasamentul general al World Series din Skyrunning. Următorul start în fața ei va fi din nou în Italia, pe 1 septembrie - maraton Maga Sky - Campionatul European de Skyrunning în Ultra.