evelina

Biliana Dudova sărbătorește al treilea titlu european din carieră. Echipa națională a triumfat la categoria de până la 59 kg, iar în finală a câștigat cu 3-0 pe rusoaica Svetlana Lipatova.

Miglena Selishka din Dupnița a câștigat și ea o medalie de argint, a pierdut finala în categoria de 50 de kilograme în fața Oksana Livach din Ucraina cu 4: 6. Astfel, soldul de până acum este de aur și două medalii de argint pentru lupta bulgară.

Astăzi, campioana mondială și europeană Taibe Ussein își va apăra titlul împotriva italienei Aurora Campagna la categoria de până la 62 kg.

Mimi Hristova a pierdut semifinalele la categoria 55 kg după 3:11 în fața maghiarului Emese Barka și va argumenta pentru bronz.
Bărbații în stil clasic apar și astăzi pe covor în București. Daniel Alexandrov, rezident al lui Dupnița, a început împotriva lituanianului Paulius Galkinas la categoria 77 kg. În fluxul câștigătorului centurii de aur „Nikola Petrov” se află reprezentanții școlilor puternice din Georgia, Azerbaidjan și Armenia, cu care se poate întâlni în semifinale, informează site-ul BVB.
În cel mai ușor de până la 55 kg, sportivul clubului „Vasil și Georgi Ilievi” Nedyalko Petrov merge împotriva ucraineanului Vladislav Korostelov.

În cele mai grele până la 130 kg, Sportivul №1 al Kyustendil pentru 2018, Miloslav Metodiev va certa cu norvegianul Oscar Marvik. Dacă va avea succes, cel mai probabil se va lupta cu campionul mondial Serghei Semenov (Rusia) în sferturile de finală.