Botev a pierdut în fața lui Ludogorets la U17 (fotografii)

ludogorets

Botev a pierdut 1: 2 în fața lui Ludogorets într-un meci din etapa a 21-a a grupei de tineret Elite sub 17 ani. Meciul s-a jucat la temperaturi extrem de ridicate la stația Plovdiv și a fost urmărit de aproximativ 100 de spectatori.

Meciul s-a desfășurat extrem de egal, întrucât ambele echipe au avut un total de 5 lovituri precise pe ambele porți. În minutul 17, un jucător în „alb” a fost abandonat din apărarea „canarilor” și a șutat aproape, dar a trimis mingea afară. Puțin mai târziu, absolvenții lui Stefan Stoyanov au făcut un corner scurt, urmat de o centrare și Dinko Shopov a prins mingea cu capul, dar nu a reușit să o direcționeze bine și a trecut peste ușă. În minutul 30, Vlado Aitov a făcut un șut puternic de la aproximativ 22 de metri, dar garda oaspeților a fost atentă și a intervenit perfect.

În ultimele secunde ale primei reprize, Razgrad a preluat conducerea după un gol foarte controversat. Mingea a fost centrată în suprafața de pedeapsă a lui Botev, portarul Martin Dimitrov a ucis-o, dar s-a ciocnit de un adversar, care a rămas întins pe ea, mingea a lovit un jucător în „alb”, care a tras de la 10 metri și a deschis scorul . Portarul „galben-negrilor” nu a avut ocazia să intervină, întrucât adversarul său, care era pe el cu câteva secunde mai devreme, l-a tras ușor de pantaloni, dar acest lucru a trecut neobservat de arbitrul șef Pavlin Tyutyundjian. În plus, un jucător invitat stătea întins în jurul liniei de poartă și se afla într-o poziție de ambuscadă, pe care arbitrul lateral nu a marcat-o.

În a doua jumătate, „galben-negrii” au controlat mingea pentru perioade mai lungi decât adversarul lor, dar pozițiile clare au fost în fața ușii lui Botev. În minutul 58, un jucător în alb a rămas singur împotriva lui Martin Dimitrov, dar va fi lângă ușă. Puțin mai târziu, Summer Alhusein, care a apărut pe teren după pauză, a fost înlocuit cu forța după ce a fost lovit cu picioarele puternic în față de un fotbalist din Ludogorets, pentru care jucătorul vinovat a primit cartonaș galben. În minutul 83, rezultatul a devenit 2: 0, după ce fostul „canar” Brian Markov a profitat de o greșeală în apărarea gazdelor, a avansat și a rămas singur împotriva portarului, l-a împușcat. În minutul 80, „Boteviștii” au primit dreptul să execute un penalty, care a fost realizat de Vladimir Aitov, dar „Canarii” nu au avut puterea pentru un atac periculos și au pierdut astfel meciul.