• rusine

Botev Plovdiv continuă să avanseze în Europa League. „Canarii” au atins mai mult decât o victorie convingătoare acasă la Astana cu 5: 0 pe stadionul Burgas „Lazur”. Echipa lui Stanimir Stoilov a jucat meciul tactic foarte corect. În prima parte, „canarii” au fost atenți și încrezători și nu au permis pericole serioase în fața ușii lui Stahovyak.

În runda următoare, Botev îl va înfrunta pe bosniacul Zrinski Mostar, care s-a impus cu un scor total de 4: 1 asupra Andorran UE Santa Coloma.

Echipa bulgară și-a dat lovitura în doar patru minute la începutul reprizei a doua. Înainte, Astana cu 10 persoane, după ce Kuat l-a reținut pe Minev și a primit al doilea cartonaș galben în meci în minutul 34. Lăsat cu încă o persoană, Plovdiv a jucat și mai calm și a arătat că sunt echipa mai bună a celor două echipe.

În minutul 54, Marian Ognyanov a dat tonul gazdelor, după ce a interceptat o centrare excelentă a lui Vander și a făcut pe portarul vizitatorilor neajutorat de la doi metri. Câteva secunde mai târziu, în următorul atac al „Canarilor”, Todor Nedelev a fost doborât în ​​suprafața de pedeapsă și arbitrul a acordat un penalty. Lovitura de pedeapsă a fost transformată în gol de Vander, iar avantajul nostru a fost dublat.

Doar două minute mai târziu excelentul Nedelev a marcat după ce mingea a lovit bara transversală după un șut al lui Anise și rezultatul a fost 3: 0.

În minutul 70, Boban Grancharov a marcat cu capul cel de-al patrulea gol pentru Botev, iar în a 74-a magnifică acțiune solo a lui Todor Nedelev și o pasă dublă, s-a încheiat cu o lovitură frumoasă și al doilea gol al talentului în meci pentru 5: 0.

Până la sfârșitul meciului, „Lazur” juca, iar fanii lui Botev nu au încetat să cânte cântecele victoriei!

Leeds 20:00 Southampton
Fulham 22:15 Manchester United
Getafe 20:00 Huesca
Real Betis 22:00 Celta
Villarreal 22:30 Granada
Schalke 04 19:30 Koln
RB (Leipzig) 21:30 Union (Berlin)
Armenia (B) 21:30 Stuttgart