Canarii au pierdut cu 1: 2 în fața lui Angie

și-a

Echipa lui Botev (Plovdiv) a încheiat tabăra din Turcia cu o pierdere. Jucătorii lui Nikolay Kirov au suferit o înfrângere cu 1: 2 a lui Anzhi (Makhachkala). Meciul a început bine pentru echipa rusă, după ce Budkovsky și Asildarov au marcat în prima repriză. În minutul 75, mijlocașul „Canarilor” Serkan Ussein a redus cu o lovitură liberă directă, dar nu a fost suficient ca echipa să scape de pierdere.

Primul meci de control pentru Botev (Pd) pe pământ turc a fost împotriva Honvedului maghiar. Plovdiv a pierdut 0: 2, iar patru zile mai târziu a înregistrat o înfrângere a lui Paksi (0: 3). Au urmat remize cu Stahl (1: 1) și Pelister (2: 2). Jucătorii antrenorului principal Nikolay Kirov nu au reușit să înregistreze o singură victorie la antrenament.

Meciul, care a fost jucat la Centrul Sportiv Regnum din Belek, a început destul de egal. Prima situație interesantă a fost la ușa lui Angie. Omar Kosoko a trecut pe un coridor către Krum Stoyanov, care a fost însă ușor depășit de garda echipei ruse. Puțin mai târziu, Kosoko a încercat să înscrie dintr-o lovitură liberă directă, dar mingea a trecut peste ușă.

În minutul 17, Antonio Vutov a depășit apărarea lui Anzhi, dar Yurchenko a reușit să ajungă primul la minge. Șapte minute mai târziu, primul gol al meciului a căzut. Budkovsky a fost scăpat din stânga și cu o lovitură diagonală a scăpat mingea în spatele lui Ivan Cvorovic.

În minutul 27 Krum Stoyanov a centrat pe stâlpul îndepărtat, mingea a ajuns la fostul jucător al lui Levski Antonio Vutov, care a încercat să ducă mingea către Viana, dar brazilianul a fost depășit de un fundaș al lui Anzhi. Puțin mai târziu, al doilea gol din ciocnire a căzut. Yakovlev l-a găsit pe Asildarov, care a făcut scorul cu 2: 0.

În minutul 33, Antonio Vutov a încercat un șut direct dintr-un fault, dar a trimis mingea. Aceasta a fost ultima situație mai interesantă pentru prima parte.

Fostul jucător al „albaștrilor” a fost singurul jucător care a reușit să facă o impresie bună pe teren în primele 45 de minute. Mijlocașul a fost destul de activ în planul ofensiv și a dat cu siguranță motive de optimism antrenorului principal al „galben-negrilor” Nikolay Kirov.

În minutul 56, „canarii” au făcut un atac bun. Yaya Meledje l-a găsit pe Lazar Marin, care a încercat și a centrat brusc de pe stânga, dar fundașul lui Angie a făcut o treabă excelentă și a păstrat conducerea echipei la două goluri. În minutul 67, Botev a făcut un atac periculos. Rezervei Felipe Brizola i s-a oferit ocazia de a trage, dar încercarea sa a fost blocată de un apărător al echipei ruse.

În minutul 75, mijlocașul suport al „galben-negrilor” Serkan Ussein a redus scorul. Tânărul mijlocaș a marcat direct dintr-o lovitură liberă directă. Jucătorii lui Nikolay Kirov au încercat să înscrie un al doilea gol în plasa lui Anzhi (Makhachkala), dar echipa nu a reușit să ajungă la o remiză prestigioasă.

Botev (Plovdiv) - Anzhi (Makhachkala) 1: 2

0: 1 Budkowski (24)
0: 2 Asildarov (28)
1: 2 Serkan Ussein (75)