Ieri echipa noastră națională s-a întors de la Campionatul European de Karate Shotokan, care a avut loc între 2 și 3 aprilie în orașul Eger, Ungaria și a fost organizat de Federația Națiunilor Unite Shotokan Karate Do (SKDUN).

bulgarul


Echipa noastră a fost condusă de sensei Lachezar Nenov, Instructor șef al Federației Bulgare de Karate Do și președinte al Comisiei tehnice pentru tineret din SKDUN. BFC este membru SKDUN de 7 ani, iar primul nostru succes la Cupa Mondială a fost în 2004. De atunci, clasamentul karatekelor bulgare se îmbunătățește și acum doar șase luni Alexander Stoyanov din Yantra Resort - orașul Gabrovo a câștigat titlul mondial în Franța.

Pe 2 și 3 aprilie 2011 în orașul Eger, Ungaria, au avut loc două competiții în paralel: Cupa Europeană Kohai și Campionatul European de Karate Shotokan, la care au participat 853 de concurenți din 21 de țări.

Echipa bulgară a fost formată din 58 de concurenți și a câștigat în total 20 de medalii la disciplinele individuale, iar în competițiile pe echipe avem trei clasamente în primele trei.

Tânăra karateka bulgară Hristo Shterev din karate Ipon Club este noul campion european la categoria masculină ușoară și iată clasamentul general al echipei bulgare:

Cupa Europeană Kohai:

2 medalii de aur, 5 de argint și 4 de bronz, precum Betina Kisova din clubul "Spartak" - Pleven a devenit primul în ambele discipline.

1 medalii de aur, 3 de argint și 5 de bronz la disciplinele individuale, iar la echipe cadete am câștigat locul 1 la "kumite", bărbații s-au clasat pe locul trei, iar la echipa "kata" pentru fete juniori suntem al doilea.

Concurenții calificați provin din cluburile din Sofia "Funakoshi", "Shiseikan" și "Ipon", și din "Shogun" - Sozopol, "Spartak" - Pleven și "Yantra" - Gabrovo.

După o scurtă pauză, echipa își continuă pregătirile pentru Cupa Mondială, care va avea loc în octombrie în Germania.

Maestrul japonez ajunge în Bulgaria pe 26 aprilie Sadashige Kato, 9 dan, instructor șef al Asociației Internaționale Japoneze de Karate. El va susține un seminar tehnic și va fi un invitat de onoare al primului control pentru echipa națională: a 8-a Shiseikan International Shoto Cup, care va avea loc în sala de volei a complexului Drapel Roșu pe 1 mai 2011.

În calitate de Sheehan, el va conduce o altă tabără pentru echipa națională în perioada 4-11 septembrie la Primorsko. Acolo va verifica modul în care sunt îndeplinite sarcinile în pregătirea concurenților, va face ajustări în program și noi linii directoare pentru pregătirea în etapa pre-competiție.