Echipa națională pentru cadeți cu vârsta sub 16 ani a învins-o pe gazda Muntenegrului, învingându-l cu 72:61 într-un meci de loc printre semifinalistii Campionatului European din Bar, Divizia A. Absolvenții lui Georgi Dimitrov au adus prima victorie speranțelor fosta republică iugoslavă după un mare joc în apărare. În meciul decisiv pentru un loc în top 4 al Europei, absolvenții lui Georgi Dimitrov vor înfrunta Rusia. Denislav Vutev a fost golgheterul echipei bulgare cu 20 de puncte. El a înregistrat un „dublu-dublu”, adăugând 14 lupte, dintre care 7 în atac. Deyan Karamfilov a înscris 9 puncte și a terminat cu 9 pase decisive.

succes

Bulgarii au început mai bine meciul și după aproape 6 minute au preluat conducerea cu 8 puncte. Până la sfârșitul primei reprize, gazdele au arătat un obiectiv mai precis și au ajuns până la 15:19. În a doua jumătate, bulgarii au fost din nou mai activi și au continuat să mențină diferența în rezultat. Cu 5 minute înainte de sfârșitul celei de-a doua reprize, ea a atins 10 puncte - 27:17. Conducerea tinerelor noastre speranțe a continuat să crească și a ajuns la 33:29 la pauză. După pauză, muntenegrenii au încercat să ajungă din urmă, dar Nikolay Stoyanov, Anton Dikov, Planimir Dafinov și Vutev nu au permis acest lucru și a treia parte s-a încheiat la 47:35 pentru bulgari. Ultimul sfert a început cu 7 puncte consecutive pentru Miliya Mikov pentru gazde, dar bulgarii și-au revenit rapid și și-au stabilizat jocul. Până la final, nu au arătat nicio ezitare și au câștigat meritat meciul.

"Suntem bucuroși că am câștigat acest meci. Factorul cheie astăzi a fost buna noastră apărare. Am jucat bine în schimb și am reușit să-l păstrăm pe Nikola Ivanovic, care era deosebit de important pentru a opri gazdele. Ori de câte ori cineva reușește să-l oprească, Muntenegru bine pregătiți pentru acest meci. Acum ne gândim la o victorie împotriva Rusiei, care este foarte importantă pentru noi. Rușii au o echipă foarte puternică ", a comentat antrenorul echipei bulgare Georgi Dimitrov.