Jaden Schwartz a marcat două goluri, iar Jordan Binington a făcut 25 de salvări la ușa St. Louis pentru victoria cu 4: 1 asupra Winnipeg, care este a opta victorie consecutivă pentru blues în acest sezon.

louis

Ryle O'Reilly și Robert Thomas au marcat, de asemenea, pentru câștigători, iar echipa din apărarea St. Louis și-a îmbunătățit echilibrul la 28 de victorii și 14 pierderi (6 după prelungiri) și au condus Colorado în Divizia Centrală cu 8 puncte.

Nicholas Shore a marcat singurul gol pentru Winnipeg, iar portarul lor Conor Hellebock a salvat 24 de lovituri. Dar acest lucru nu i-a ajutat să iasă din a cincea pierdere în ultimele 6 jocuri și să ocupe locul 4 în aceeași divizie centrală.

Schwartz a preluat conducerea cu 2: 1 la 4:51 minute înainte de sfârșitul reprizei a doua, a primit pucul de la Jordan Kiru și l-a trimis între picioarele portarului vizitatorilor. Cu 30 de secunde înainte de sfârșitul meciului a marcat pe o plasă goală pentru 4: 1.

Boston s-a impus cu 3: 2 față de Buffalo cu două goluri în 18 secunde față de Jake de Brooks, marcat cu superioritate numerică în a treia perioadă. Aceasta este a doua victorie a lui Bruins asupra acestui adversar în acest sezon. David Pastarnak a marcat cel de-al 29-lea gol al sezonului, iar portarul Tuuca Rusk a salvat 24 de lovituri.

Insulienii s-au impus cu 3: 1 asupra Minnesota și cu 51 de puncte l-au înlăturat pe Pittsburgh din poziția a 2-a în Divizia Metropolitană. Ryan Pullock și Matt Martin au marcat în 1:37 minute la începutul celei de-a treia perioade a meciului. Tom Kunalski a fost autorul primului gol, iar portarul Semyon Varlamov a reflectat 25 de șuturi pe ușa câștigătorilor.

Tampa Bay a câștigat cu 2-1 față de Detroit și are 44 de puncte, 3 din locul 2 în divizia Atlantic, unde se află Toronto. Braden Point a adus succes echipei sale cu un gol în superioritate numerică în a treia perioadă a meciului, iar Lightning a înregistrat a 16-a victorie consecutivă asupra acestui adversar în sezonul regulat.

Chicago Blackhawks a câștigat cu 3-2 la penalty-uri față de Columbus Blue Jackets, iar Jonathan Taves și Patrick Kane au avut dreptate la penalty-uri. Cu toate acestea, Chicago susține poziția de jos în Divizia Centrală cu 40 de puncte.

Philadelphia a reușit 2: 1 ca oaspete al lui Anaheim cu un gol de Kevin Hayes la 3:53 minute după începerea prelungirilor și are deja 49 de puncte, ceea ce îi ocupă locul 4 în Divizia Metropolitană./BTA