Școala Litex a fost întotdeauna renumită ca una dintre cele mai productive din Bulgaria în noul secol. Unele dintre marile talente ale fotbalului autohton din acest moment au absolvit academia vânătorilor și clubul a cedat întotdeauna locul tinerilor jucători de fotbal. În prezent, situația este similară, iar formația de start a echipei de la Lovech include tot mai multe talente locale.

Litex grupa tineret

Statistici impresionante despre unul dintre cei mai promițători tineri din echipa lui Krassimir Balakov - atacantul Georgi Minchev. Deși nu intră des în joc, atacantul nu reușește să profite de șansa sa de a efectua. Statisticile uscate arată că pentru prima echipă a lui Litex Minchev a fost pe teren exact 142 de minute în toate turneele și a marcat cinci goluri în ele. Aceasta înseamnă că atacantul de 19 ani înscrie un gol la fiecare 28,4 minute.

Minchev a debutat pentru Litex în Grupa A sezonul trecut, întrucât primele sale minute pe teren au fost în derby-ul cu CSKA pe 11 decembrie 2013, când a apărut mai puțin de două minute pe teren în prelungirea acordată de arbitru . Trei zile mai târziu a intrat în joc în minutul 89 în meciul cu Lokomotiv (Plovdiv) și doar 60 de secunde mai târziu a marcat primul său gol pentru Lovchanlii.

În acest sezon, Minchev a jucat în total opt meciuri Litex în campionat, care, totuși, îi oferă un total de 112 minute de joc. Cu toate acestea, tânărul a marcat trei goluri în timpul petrecut pe teren. În meciul cu Marek din 29 septembrie, Minchev a apărut în joc în minutul 80 și în zece minute pe teren a marcat două goluri pentru succesul final de 3: 0. Acum o săptămână a salvat punctul pentru echipa sa împotriva lui Beroe, egalând cu 1: 1. Minchev are, de asemenea, un singur gol pentru Cupa Bulgariei - împotriva lui Pirin (Gotse Delchev) la cinci minute după ce a intrat în joc pentru victorie cu 4: 0.

În plus față de performanțele sale ridicate pentru echipa masculină, Minchev este marcatorul principal al Litex în grupa de tineret de până la 21 de ani. Acolo, atacantul are 17 goluri, iar echipa sa este liderul cu un avans de trei puncte asupra Ludogorets.

Sezonul trecut, jucătorul a devenit golgheterul Litex în grupa de tineret sub 19 ani cu 33 de goluri, iar Lovchanli a devenit campion la această grupă de vârstă.