Sud-americanii l-au măturat pe Lewandowski și compania cu 3-0

poloniei

Columbia a spus jocul Poloniei și a învins-o cu 3-0 în ultimul meci din turul doi al Cupei Mondiale din Rusia. Astfel, echipa poloneză a renunțat la Cupa Mondială din 2014, iar sud-americanii și-au păstrat șansele unul dintre primele două locuri din grupa H și un loc în optimile de finală. În celălalt meci, Senegal și Japonia au terminat cu 2: 2. Cele două echipe conduc cu câte 4 puncte fiecare, după ce au învins Polonia și Columbia cu 2: 1 în primele meciuri, respectiv. Columbienii sunt al treilea cu 3 puncte, al patrulea este Polonia cu 0 puncte. În ultimele meciuri joacă Columbia - Senegal și Polonia - Japonia. Atât Senegalul, cât și Japonia și Columbia au șanse pentru primele două locuri.

Jaime Rodríguez și Juan Cuadrado au fost mai presus de toate pentru victoria echipei lui Jose Peckerman, care a învins în totalitate Polonia din toate punctele de vedere. Hames i-a trecut lui Jeri Mina pentru primul gol al meciului în minutul 40 după o combinație bună într-un scurt colț din dreapta. Fundașul a înscris după o lovitură de cap. Falcao a fost scos perfect singur împotriva portarului și a făcut 2: 0 în minutul 70. La doar 5 minute mai târziu, columbienii au jucat un contra mare, în care Hames a scos la iveală un strălucit Cuadrado, care a pus capăt disputei cu un șut pe lângă portar. Polonezii nu arătau ca o echipă care intenționa să lase nicio urmă asupra lumii. Doar Lewandowski a încercat să facă ceva, dar jocul nu i-a mers bine și a ratat 2-3 poziții clare.