CSKA 1948 a obținut o victorie torturată cu 1: 0 în vizita sa în Balcani (Botevgrad) într-un meci din etapa a 27-a a Ligii a treia de sud-vest și, astfel, și-a păstrat conducerea de trei puncte față de a doua Heber înainte de ciocnirea directă în runda dintre cele două echipe, care se va juca la Sofia. Singurul gol a fost marcat de Petko Petkov în minutul 22, dar în ciuda succesului, roșii au jucat un alt meci slab de la începutul jumătății de sezon de primăvară.

botevgrad

Jucătorilor lui Valentin Iliev le-a fost greu să treacă de peste 2-3 ori, iar Kiril Kotev și Emil Gargorov au jucat doar la un nivel decent.

Din păcate, actorul principal în acest meci a fost unul dintre arbitrii laterali cu supraponderalitate vizibilă, care de mai multe ori a afectat grav CSKA 1948 oprindu-și contraatacurile periculoase cu ambuscade inexistente.

Oaspeții au început mai activ și în primele minute au creat mai multe situații periculoase, care s-au încheiat cu șuturi inexacte ale lui Petkov și Gushterov. La rândul său, Balkan ar putea marca și în primul său atac bun în minutul 12, dar șutul extrem de periculos al unui jucător de fotbal de la gazde a zburat peste transversală.

În minutul 17 Balkan nu a găsit miraculos rezultatul. Georgiev a primit o pasă, portarul CSKA 1948 Petkov a ieșit foarte neașteptat în afara suprafeței de pedeapsă, atacatorul gazdelor a transferat-o, dar nu a lovit ușa.

Cu toate acestea, în minutul 22, jucătorii lui Valentin Iliev au deschis scorul. Roșii au jucat bine prin centrul terenului. Petko Petkov, care a avut spatele la ușă, a primit o pasă în suprafața de pedeapsă, s-a luptat cu un apărător al gazdelor, a ieșit singur împotriva portarului și cu un șut magistral nu i-a lăsat șansa lui Valchev - 1: 0 pentru CSKA 1948.

Patru minute mai târziu, oaspeții aproape au marcat un al doilea gol. Gargorov centrează dintr-un fault, dar centimetrii nu l-au atins pe Stoichkov pentru a marca cu o lovitură de cap.

Până la sfârșitul reprizei, Petko Petkov a trimis din nou mingea în plasa Balcanilor, dar golul a fost anulat din cauza unei ambuscade.

După pauză, roșii și balcanii au oferit un joc egal în care fotbalul a cedat multor greșeli elementare în trecerea chiar și a 4-5 metri. Cu toate acestea, situațiile mai periculoase, oricât de mici ar fi, s-au dus în contul roșilor.

În minutul 79, Tsakovski a ieșit singur împotriva portarului, dar a tras în exterior, iar în ultimele secunde ale meciului, Gushterov a tras peste ușă, găsind o centrare din stânga. În aceste minute, meciul a devenit nervos, gazdele au comis câteva greșeli aspre, dar din fericire pentru ei arbitrul nu a expulzat niciun jucător din Balcani.

BALCANI - CSKA 1948 0: 1

0: 1 Petko Petkov 22

BALCANI: 12. Valchev, 17. Vlaykovski, 3. St. Georgiev, 5. Botev, 6. Martinov, 18. Boyadzhiev, 14. Kr. Georgiev, 9. Zlatev, 8. Atanasov, 10. Danchev, 11. N. Ivanov

CSKA 1948: 12. Petkov, 39. Mihailov, 14. Stoichkov, 6. Ufjel, 27. Grozdin, 29. Hristov, 10. Pavlov, 20. Taushanov, 23. Gargorov, 99. Gushterov, 19. Petkov