Daniela Kadeva s-a clasat pe locul 15 la Campionatele Europene deschise de biatlon la proba individuală de 15 km. Kadeva a făcut patru greșeli de tragere și a fost cu 3: 50,0 minute în urma câștigătorului. Competiția a avut loc la Centrul Olimpic Raubichi, situat lângă capitala Belarusului, Minsk.

Campionatul European

Fantasticul Krassimir Anev a luat aurul la Campionatul European de 20 km din Belarus

Bulgarul a fost cu 3,7 secunde înaintea norvegianului Tarei Bjo

Aurul este pentru campioana olimpică de la Pyeongchang, suedeza Hanna Joberg, care a terminat cu trei lovituri inexacte cu un timp de 48: 13,1 minute. Ucraineana Yulia Zhuravok a fost a doua cu un decalaj de 32,3 secunde și 1 pas. Bronzul este pentru gazdele din Belarus pentru Irina Krivko, care a greșit de două ori și este la 41,5 secunde în urma câștigătorului.

Milena Todorova se află pe locul 37, cu patru erori și un pasiv de 5: 31,0 minute. Emilia Yordanova a terminat pe locul 70 cu șapte ratări și la 10: 19,6 minute după Joberg, iar Desislava Stoyanova nu a început.

83 de biatleti au participat la competiția feminină. Înainte, bulgarul Krassimir Anev a obținut un succes fantastic și a câștigat titlul european la proba individuală masculină de 20 km.

Astăzi, Campionatul European continuă cu simplu și clasicul ștafetă mixtă.