David Slavchev și Veneta Gencheva au câștigat turneul regional pentru sub-10 de la SC "Dema"

david

David Slavchev și Veneta Gencheva au devenit campioni ai turneului regional de până la 10 ani al SC "Dema", care a fost din programul "Tenis 10" al BFT și a fost inclus în calendarul regiunii Sofia. Un total de 37 de copii din 10 cluburi din capitală și regiune au participat la o altă competiție excelent organizată a „Dema”.

David Slavchev (TC "1882") nu a pierdut niciun joc pe drumul spre semifinale, unde l-a transformat pe Alexander Vassilev ("Dema") cu 1: 4 4: 1 10: 7. Cealaltă semifinală a fost și mai contestată, iar Dimitar Kisimov s-a impus în fața coechipierului său din „Pro Sport” Vittorio Stankov cu 4: 2 4: 5 10: 8 după aproape 2 ore de joc.

În meciul final David Slavchev a fost neînvins pentru 4: 1 4: 0, iar în meciul pentru locul trei Alexander Vassilev a câștigat cu 6: 1. Victor Avramski (Pro Sport) a devenit campion la turneul de consolare pentru cei care au abandonat înainte de sferturile de finală după 6: 1 în finala împotriva lui Vladimir Markov (Dema).

La categoria fete, Veneta Gencheva („Diana”) a fost convingătoare în toate meciurile sale și a câștigat meritat titlul. În finală a câștigat-o pe Natalie Dobreva cu 4: 1 4: 2. Vanessa Pilevska (Blagoevgrad) a ocupat locul trei după un succes în "mica" finală asupra Alisei Borisova (TC "1882") cu 6: 2, iar în finala turneului de consolare Elitsa Kapsazova ("septembrie 2006") a învins-o pe Mira Vasileva („15-40”) cu 6: 0.

Turneul regional pentru sub 10 ani a trecut cu o organizare excelentă și foarte bună dispoziție, iar feedback-ul din partea participanților, antrenorilor și părinților a fost pozitiv. Câștigătorii au primit premii de la Bioderma, toți participanții au primit apă minerală de la Devin, iar turneul a avut loc cu sprijinul altor sponsori ai clubului gazdă „Vivacom”, „Euroins”, „Rolman”, „Milki”. UBB.