Câștigătorul Cupei Gagarin de anul trecut, Dynamo (Moscova), a câștigat titlul Ligii Continentale de Hochei și în acest sezon. Moscoviții au câștigat în al șaselea meci din seria finală echipa lui Tractor (Chelyabinsk) cu 3: 2 după prelungiri și un scor total de 4: 2 succes.

dinamo

Rezultatul, în ultimul meci al anului în Ligă, a fost deschis de gazdele din Chelyabinsk, care cu un gol de Maxim Yakutsenya cu un avantaj numeric au ieșit în față în rezultat. În ultimele cinci meciuri din seria finală, echipa care a marcat pucul de debut în meciuri a câștigat invariabil și acest lucru a dat speranței urșilor polari că îl vor trimite la un al șaptelea meci decisiv la Moscova.

Cu toate acestea, în doar trei minute, Dynamo a transformat scorul la 2: 1, după ce Serghei Soin și Dmitri Pestunov au semnat pentru ei. În a treia perioadă, cu un gol al finlandezului Petri Kontiola, Traktor a reușit să trimită meciul în prelungiri, unde campionii au avut o șansă și cu un gol al lui Alexei Tsvetkov și-au păstrat trofeul. La fel ca sezonul trecut, când Dynamo a luat Cupa Gagarin de la Moscova - la Omsk, deci acesta a ridicat trofeul pe un teren străin. Potrivit conducerii „albului și albastrului”, medaliile de aur pentru victoria din KHL vor fi acordate vedetelor din NHL Alexander Ovechkin și suedezul Niklas Bekström, care înainte de sfârșitul blocajului din liga nord-americană purtau puloverul Dynamo și, de asemenea, a contribuit la titlu.

Pentru al doilea an consecutiv, portarul dinamovist Alexander Yeremenko a fost desemnat cel mai util jucător din playoff.

Pentru antrenorul principal al moscoviților Oleg Znarok, aceasta este a treia finală pentru trofeu, după ce sezonul trecut l-a luat pe Gagarin cu actualul său club, iar în sezonul 2009-10 împreună cu echipa pe care a condus-o la HC MVD (regiunea Moscovei) a pierdut la Ak Leopard (Kazan).

În afară de Dynamo, campionii din cele cinci sezoane anterioare ale KHL au devenit Ak Bars menționați de două ori și Salavat Yulaev (Ufa).

Echipe din Italia, Polonia și Croația au solicitat să participe la următoarea campanie.