Novak Djokovic a revenit fenomenal la marile trofee și a triumfat la Wimbledon după ce l-a învins pe obosit Kevin Anderson în finală după 6: 2, 6: 2, 7: 6 (3).

kevin

În acest fel, este sigur să spunem „binevenit” binecunoscutului Joker vechi, care respecta fiecare adversar. După greutățile din anul trecut, sârbul și-a recâștigat forma și a câștigat în cele din urmă primul trofeu într-un an.

Meciul dintre cei doi a durat 2 ore și 17 minute, iar fostul lider în clasamentul mondial nu i-a lăsat prea multe șanse adversarului său în primele două seturi.

În primul set a încercat de două ori - în primul și al cincilea joc, și astfel a obținut un avantaj solid în rezultat. Al doilea set s-a dezvoltat într-un mod absolut identic și după descoperiri din nou în primul și al cincilea joc, sârbul s-a apropiat și mai mult de succesul final.

Cu toate acestea, Anderson s-a trezit în setul al treilea și serviciul său a ieșit grozav, întrucât a ratat un total de cinci puncte pentru o pauză cu prețul mingilor stabilite în al zecelea și al doisprezecelea joc și a ajuns la un tiebreak.

Cu toate acestea, Nole a fost mai bun și a câștigat după 7: 3 puncte în favoarea sa.

Aceasta este a șasea victorie a sârbilor asupra acestui adversar în total șapte meciuri între cei doi, iar trofeul este și al 13-lea pentru sârbii din Grand Slam.