• Descoperiri
    • Forta vietii

Beckenbauer a fost primul care a apărut în toate sondajele și a rămas al treilea în 1966.

stoichkov

Un singur jurnalist a decis că Hristo Stoichkov nu merita să fie printre cei mai buni cinci jucători de fotbal din Europa în 1994. Cu toate acestea, Kamata este unul dintre liderii istorici din clasament, cu 97,96% prezență la sondaje. Acest lucru nu a fost din puterea multora. Voturile până în 2009, înainte ca Balul de Aur să fie fuzionat cu clasamentul FIFA Fotbalistul anului, sunt cu adevărat autoritare. Astăzi, trei persoane votează în loc de cinci, așa cum este tradiția sondajului. Și este selectat dintr-o listă predefinită. Acest lucru a fost de fapt în vigoare din 1995, când a scăzut și interdicția pentru ne-europeni în sondaj.

Acum un sfert de secol, 49 de jurnaliști din Albania, Armenia, Austria, Belarus, Belgia, Bosnia și Herțegovina, Bulgaria, Croația, Cipru, Republica Cehă, Danemarca, Anglia, Estonia, Insulele Feroe, Finlanda, Franța, Georgia, Germania, Grecia, Ungaria, Islanda, Israel, Italia, Letonia, Liechtenstein, Lituania, Luxemburg, Macedonia, Malta, Moldova, Țările de Jos, Irlanda de Nord, Norvegia, Polonia, Portugalia, Irlanda, România, Rusia, San Marino, Scoția, Slovacia, Slovenia, Spania, Suedia, Elveția, Turcia, Ucraina, Țara Galilor și Iugoslavia. Stoichkov a primit 28 pe primul loc, 13 pe secundă, 5 pe trei și un al patrulea și al cincilea loc la urne, adunând 210 puncte. Al doilea cu 136 este Roberto Baggio, care este listat de 6 ori pe primul loc. Conform acestui indicator, el este după al treilea Paolo Maldini, care are 8 voturi pentru №1, dar adună doar 136 de puncte. Din restul de 4 din clasament se numără Jika Hadji și câte unul - Thomas Brolin, Jurgen Klinsmann și Thomas Ravelli.

Procentul cu care Kamata introduce chestionarele este unul dintre cele mai mari din istorie. Foarte puțini se pot lăuda că au fost în toate. De fapt, primul a fost Franz Beckenbauer, în anul în care germanul era doar al treilea în cel mai contestat sondaj din istorie. Kaiser este prezent în toate cele 22 de cărți, dar adună doar 59 de puncte. Campionul mondial Bobby Charlton îl scoate pe primul cu doar un punct înaintea legendei portugheze Eusebio. Interesant este că până și Eusebio are mai multe voturi decât englezul. El este în 20 dintre voturi, iar Sir Charlton în doar 19.

Primul care a ajuns la Balonul de Aur cu prezențe în toate cărțile a fost legendarul Johan Cruyff în al doilea său triumf.

Mai sunt Oleg Blokhin, Kevin Keegan, Carl-Heinz Rummenigge, de două ori Michel Platini, Marco van Basten, Jean-Pierre Papin și dominatorii din ultimii ani Lionel Messi și Cristiano Ronaldo.

Cu toate acestea, niciunul dintre ei nu a obținut victoria perfectă - să fie prezent în toate sondajele și în primul rând. Deci, nu există niciun câștigător absolut al trofeului, cel puțin până acum. Și în conformitate cu noul regulament, cu greu vor exista.

În 1992, când Marco van Basten a scos trofeul de sub nasul lui Stoichkov, prezența în chestionare a fost decisivă. Olandezul este prezent în 25 din 29 posibile, ocupând 11 locuri pe primul loc, 8 pe secundă, 2 pe trei, 1 pe patru și 3 pe cinci locuri. Pumnalul a fost ratat de 9 jurnaliști, precum și de al treilea Denis Bergkamp. Bulgarul este menționat de 10 ori în primul loc, de 5 ori în al doilea, de 2 ori în al treilea, o dată în al patrulea și de 2 ori în locul al cincilea, astfel diferența de 18 puncte în favoarea atacantului „Milanului”.

Cel mai slab câștigător din istoria Balului de Aur a fost George Best în 1968. Vedeta Manchester United și a Irlandei de Nord a fost prezentă în doar 60% din chestionare, ceea ce este un precedent. Sau mai mult de 1/3 din cei 25 de jurnaliști implicați nu cred deloc că este demn de primii cinci.

Acesta este și sondajul cu cele mai împrăștiate voturi. Primele locuri sunt acordate și Bobby Charlton, Dragan Jaic de la Red Star, Franz Beckenbauer, Jacinto Facchetti, Luigi Riva, Amancio Amaro, Gianni Rivera și Jimmy Greaves.

În cele din urmă, Best a luat 61 de puncte, iar Charlton a rămas cu 53. Al treilea este Jaic.

Singurul alt caz în care câștigătorul lipsește în mai mult de 1/3 din chestionare a fost în 1961, când câștigătorul a fost uruguayanul cu pașaport italian Omar Sivori. El a fost menționat de doar 12 din cei 19 participanți la sondaj. În afară de el, primele locuri sunt acordate lui Luis Suarez de la "Inter", Jimmy Haynes de la "Fulham", Lev Yashin de la "Dynamo" (Moscova), Ferenc Puskas, care este deja în "Real" (Madrid), John Charles de la „Juventus” ”, Jose Agush de la„ Benfica ”, Gyula Grosic de la„ Tatabanya ”și Gerhard Hanapi de la„ Rapid ”(Viena).

În cele din urmă, diferența este de doar opt puncte între Sivori și Luis Suarez. Spaniolul a câștigat trofeul anul trecut.

În cadrul noului sistem de vot și după introducerea nominalizărilor în 1995, astfel de lucruri sunt de neconceput. Totuși, există câteva voturi exotice din partea reprezentanților, mai ales din Caraibe.

14 BULGARIENI AU PRIMIT PUNCTE ÎN SONDAGĂ

14 bulgari au primit puncte în clasament pentru „Balul de Aur”. A început cu prima ediție în 1956. Atunci nu avem nici măcar un reprezentant la vot. Ivan Kolev are un loc secund și este al nouălea cu 4 puncte. Stefan Bozhkov a ocupat locul patru și a fost al 13-lea alături de englezul Duncan Edwards, austriacul Gerhard Hanapi, francezul Robert Jonke, italianul Miguel Mantouri, spaniolul Jose Garcia Castro-Pepillo de la "Sevilla", uruguayanul cu două sensuri italian cu italianul Rusul Eduard Streltsov.

Trei ani mai târziu, Kolev cu locul 16 și două locuri pe locul cinci este pe locul 16, iar Georgi Naidenov cu locul 17 ocupă locul 17 cu legenda Franței Jus Fontaine.

În 1965, Georgi Asparuhov a primit un prim loc de la jurnalistul bulgar și un al doilea. A terminat pe locul opt cu 9 puncte.În anul următor, Gundi a terminat pe locul 14 cu un al patrulea loc, alături de campionii mondiali Gordon Banks și legenda lui Jeff Hearst și Sandro Matzola.

În 1967 Nikola Kotkov a primit puncte, care ocupă locul patru și este al 25-lea împreună cu Jimmy Greaves.

Apoi Asparuhov a reapărut și cu un al doilea loc a ocupat locul 14.

Golul etern al grupării „A” Petar Zhekov a primit două locuri secundă și două treimi la vot în 1969, ceea ce îl face pe locul nouă în clasamentul final.

Din 1972, legenda „Loko” (Pd) Hristo Bonev-Zuma a primit patru voturi. Primul este al 11-lea în spatele lui Gary Muren de la Ajax, după ce a fost clasat pe locul al doilea. Apoi a terminat pe locul 13 cu locul doi, patru și cinci. El este pe locul cinci și este al 15-lea alături de Jose Altafini și Jerzy Gorgon. În cele din urmă, cu un nou vot pentru locul doi, el este al 17-lea împreună cu Grzegorz Lato și Gerd Müller.

Următorul bulgar a venit abia în 1983, când Stoycho Mladenov a câștigat un punct și a împărțit locul 33 cu Tibor Nilashi, Soren Lerby și Rudy Föhler. Doi ani mai târziu, a apărut Georgi Dimitrov-Jackie, împărțind locul 29 cu un punct cu Steve Archibald, Jan Kulemans, Anatoly Demyanenko, George Hadji, Mark Heathley, Hebert Prohazka, Gary Stevens, Andreas Tom și Ladislav Vizek.

1991 este primul din era lui Hristo Stoichkov. Kamata a ocupat primul locul trei și a fost al 13-lea alături de coechipierul său Chiki Begiristain, Bruno Martini, Paul McGrath și Dean Saunders. Apoi a venit locul al doilea, când Marco van Basten era cu 18 puncte înaintea lui. Victoria „Park des Princes” este doar pentru 2 locuri patru și 2 locuri la vot și este pe locul 14. Pentru triumful său complet în 1994 și câștigarea singurului Bal de Aur din istoria noastră. În același sondaj, Yordan Lechkov a ocupat două locuri pe locul patru și a fost pe locul 14, iar Krassimir Balakov a împărțit locul 16 cu o treime cu Jose Caminero, Jean-Pierre Papin și Giuseppe Signori.

În 1995, au început nominalizările, iar Stoichkov a ocupat locul 15 în clasament, cu 14 puncte.

După ultima noastră participare la Cupa Mondială din 1996, regretatul Trifon Ivanov a primit trei locuri cinci la vot și este al 25-lea în clasament. Anul viitor Krassimir Balakov ocupă locurile a doua, a treia, a patra și a doua a cincea, rămânând pe locul 16 în clasament.

10 ani mai târziu, Dimitar Berbatov este ultimul bulgar cu puncte pentru Balul de Aur. Cu 1 punct, împarte locul 30 cu Samuel Eto'o, Ryan Giggs, Guillermo Ochoa, Carlos Tevez și Robin van Persie.