Campioana Dynamo (Brest) a învins-o pe Dynamo (Minsk) cu 2: 1 în ultimul meci din etapa a 8-a a campionatului din Belarus.

învins

BATE (Borisov) a preluat conducerea după un thriller cu opt goluri

„Soferii de tractoare” l-au învins pe penultimul Smolevichi ca invitat

Gazdele de la Brest au preluat conducerea în minutul 5 cu un autogol al lui Carlo Brucic. La jumătatea reprizei, vedeta Artyom Milevsky a trecut de Denis Laptev, care a ratat să se ridice la 2-0. În contraatac, Danilo a primit o pasă bună, a intrat în suprafața de pedeapsă și l-a depășit pe Ignatovic pentru 1: 1.

La începutul celei de-a doua reprize, Laptev a sărit cel mai mare din suprafața de pedeapsă și a redat conducerea lui Dynamo (Brest). În mod curios, jucătorul cu numărul 51 a marcat în minutul 51. Gazdele și-ar fi putut face victoria mai convingătoare, dar mai multe dintre atacurile lor bune s-au încheiat cu lovituri inexacte.

Din clasament Dynamo (Brest) se află deja pe locul șase cu 13 puncte. Liderii sunt BATE Borisov și Slutsk cu câte 16 puncte, urmat de Torpedo (Zhodino), Isloch și Energetik-BSU cu câte 15 puncte.