Elitsa Kostova se califică în sferturile de finală ale turneului de terenuri roșii din seria 125K de la Anin (Kitty). Competiția este una dintre cele 11 cu un fond de premii de 125 mii de dolari.

14-a

Elitsa Kostova cu un start izbitor în China

Reprezentantul nativ a câștigat cu 6: 4, 6: 1 Jacqueline Sako din SUA

Kostova s-a răzbunat pe slovena Dalila Jakupovic pentru pierderea ei de acum două săptămâni la Bogota. Casele de pariuri au avut mai multe șanse să aibă succes pe locul 124 în clasamentul WTA Yakupovich, de la 1.30 la 3.40. Elitsa nu s-a conformat acestui lucru și s-a impus cu 7-6 (3), 1-6, 6-0 în 2 ore și 4 minute.

Primul set a fost foarte dramatic. În el, Kostova a încercat pentru 3-1 și a confirmat pauza pentru 4-1. Atunci bulgarul a ratat o nouă ocazie pentru o descoperire. Yakupovich a luat patru jocuri la rând și a servit de două ori pentru set.

Femeia din Kardzhali s-a salvat nepermițând să ajungă la setball pentru rivalul ei. În tiebreak, Kostova a ajuns la 6-2, a ratat un punct la servire, dar a închis setul cu 7-3 în 1 oră și 4 minute.

A doua repriză a durat 28 de minute, în care bulgarul a câștigat doar 12 puncte și nu a putut lua un joc.

Primul joc din al treilea set sa dovedit a fi decisiv. Slovenul a servit în el și s-au jucat 16 puncte. Kostova a realizat a șasea oportunitate pentru o descoperire. Ea a consolidat pauza cu un joc de serviciu la zero. Yakupovich a reușit să reducă cu 1-2.

În cele 4 jocuri rămase, Kostova a pierdut doar 5 puncte și a închis meciul cu prima ei oportunitate, încheind cu o a treia pauză în set în 32 de minute.

În sferturile de finală de mâine, Elitsa îl va juca pe câștigătorul meciului dintre chineza Shuai Peng, clasată pe locul 1, și compatriotul ei, jucând wild card Jaxuan Yang.