bună

Cu puțin înainte de semifinale Grigor Dimitrov și Rafael Nadal în Australian Open, expertul Eurosport Patrick Muratoglu a evaluat performanța lui Grigor Dimitrov în turneul din seria „Antrenor”. Iată ce a împărtășit:

„Grigor Dimitrov se află în cea mai bună formă a carierei sale. Bulgarul și-a câștigat și cele zece meciuri în 2017, învingând primii 10 tenismeni în trei dintre ei.Vineri, el va juca pentru a doua oară în semifinalele unui turneu de Grand Slam la aproape trei ani după ce a ajuns la Wimbledon. De când a lucrat cu Danny Valverde, cariera lui Grigor a crescut din nou. Fostul antrenor al lui Murray l-a ajutat să urce clasamentul de la №40 în august la cel puțin тя12, când va fi actualizat luni.

Cheia succesului lui Grigor este jocul agresiv. În runda a treia de la Melbourne împotriva lui Richard Gasquet, a avut 48 de câștigători în trei seturi. Și a arătat tenis, pe care îl așteptam de mult. Marea majoritate a acestor câștigători (19) au venit din prim-plan. Dar reversul lui Grigor este lovitura în care se înrădăcinează schimbarea. Împotriva lui Gasquet, majoritatea brațelor sale au fost plasate la un metru și jumătate de linia de sosire. Și două treimi dintre ele au fost umplute cu topspin.

Împotriva lui Istomin în optimile de finală, povestea a fost diferită. Backhand-ul a fost mult mai împrăștiat, iar în 64% din cazuri a fost tăiat. Acest lucru arată cât de pasiv a fost Dimitrov și de ce a trebuit să joace patru seturi pentru a ajunge la victorie.

Grigor a arătat două fețe în turneu, dar doar una dintre ele îl va duce în finală. Când l-au întâlnit pe Nadal la turneul de la Beijing din toamna anului trecut și Dimitrov a câștigat, doar 15% din mâinile sale au fost tăiate! Sub forma spaniolului din Melbourne, retragerea nu este o rețetă pentru victoria împotriva lui ".

Meciul dintre Grigor Dimitrov și Rafael Nadal va fi transmis în direct pe Eurosport 1 vineri, 27 ianuarie, la ora 10.30.