Noul sezon din Liga I a început cu o remiză spectaculoasă între noii veniți de la FC CSKA 1948 și una dintre marile favorite pentru titlul CSKA. Meciul de pe stadionul național „Vasil Levski” s-a încheiat cu scorul de 2: 2 și se pare că băieții lui Stamen Belchev ar trebui să fie mai dezamăgiți de dezvoltarea evenimentelor.

primul

FC CSKA 1948 - CSKA 2: 2 (Dezvoltarea meciului cu minute)

Un început interesant pentru noul sezon în prima ligă

Meciul pentru ei a început într-un mod foarte neplăcut, după ce ambițioasa lor adversară a preluat rapid conducerea cu două goluri, opera lui Kamburov, fără vârstă, și a fostului jucător al lui Levski, Dani Mladenov. Cu puțin înainte de pauză, Valentin Antov a redus decalajul marelui maestru al capitalei, iar în 51 Ali Sou a creat o schimbare parțială. Pentru un păcătos atât de complet, însă, gambianul a risipit mai multe poziții avantajoase în fața lui Daniel Naumov.

Gazdele, conduse de Krassimir Balakov, au fost mai active în prima repriză, în timp ce oarecum dezamăgite în a doua. Iar ideea este totuși un început bun pentru istoria lor de fotbal de elită.

Bătălia dintre FC CSKA 1948 și CSKA a oferit o mulțime de emoții în tribune, unde a existat un conflict verbal constant între suporterii din sectoarele "A" și "D".

În mod surprinzător, primul lucru care s-a remarcat în acest meci a fost activitatea ambilor agitatori, susținându-și puternic animalele de companie. Cei din sectorul D și-au numit omologii „falsuri”, în timp ce, ca răspuns, au fost numiți Litex de către cei din sectorul A. Publicul invitaților a fost de multe ori mai mult.

Prima ocazie interesantă din meci a fost înregistrată în minutul 4, când Tiago și-a demonstrat forța șutului de la distanță medie. Cu toate acestea, tânărul național Daniel Naumov a monitorizat îndeaproape situația și a creat o salvare acrobatică.

În mod surprinzător, având în vedere evoluția calmă a meciului, FC CSKA 1948 a preluat conducerea cu primul său atac serios. Galin Ivanov a avut libertate de acțiune în planul ofensiv și odată cu sosirea minutului 19 s-a deplasat ușor spre stânga. Jucătorul cu №33 a trecut pentru Vasil Shopov, care fără picătură de egoism a continuat pentru Martin Kamburov. Căpitanul noilor veniți a scăpat din garda sa personală Matthew și l-a învins pe Gustavo Busato cu 1: 0!

CSKA a fost aproape de a restabili paritatea în minutul 25. Rafael Enrique a demonstrat tehnica vitezei pe flanc, apoi a centrat perfect pentru Ali Sow. Cu toate acestea, gambianul a dezamăgit în momentul sublim, întrucât nu a găsit plasa FC CSKA 1948 în imediata vecinătate. Coechipierul său, Yunus Sankare, se ascundea în spatele lui pentru a juca cu mingea.

Selecția lui Krassimir Balakov a fost perfectă în pozițiile din față, după ce a dat o a doua lovitură semnificativă reputației adversarului său capital. În minutul 32, Vasil Shopov a trecut prin apărarea „armatei” cu o pasă pentru Kamburov, berbecul experimentat a atras mai mulți jucători ai CSKA și a lăsat spațiu lui Galin Ivanov pentru a trage. Șutul său a fost blocat de Turitsov, dar din păcate pentru oaspeți, mingea deviată a căzut la picioarele lui Daniel Mladenov, care nu a putut greși pentru 2: 0!

Problemele pentru Stamen Belchev au crescut în minutul 40, când fundașul central Jurgen Matei s-a ciocnit de Dimitar Pirgov și a trebuit să fie înlocuit cu forța. Cu toate acestea, sediul CSKA nu l-a lăsat pe Plamen Galabov să intre în joc, dar atacantul central Ahmed Ahmedov, având în vedere întârzierea gravă a rezultatului.

Dar acțiunea nu s-a încheiat până la sfârșitul reprizei. CSKA a găsit momentul potrivit pentru a reveni la meci după ce și-a redus adânc diferența în timpul adăugat în prima repriză. Thiago a centrat pe poarta îndepărtată, unde Ahmed Ahmedov a reușit să tragă pentru Valyo Antov. Tânărul s-a dovedit a fi în poziția corectă și l-a depășit pe Naumov de la câțiva metri.

A doua repriză a început în cel mai bun mod posibil pentru oaspeți. CSKA a ajuns la egalitate după un gol al principalului său marcator Ali Sow. Cu toate acestea, Ahmed Ahmedov a contribuit din nou la ceea ce s-a întâmplat. Mecho a adus suficientă tensiune în câmpul FC CSKA 1948 și căderea a reușit să continue pentru colegul său în atac. Gambianul l-a învins pe Dimo ​​Atanasov cu un corp, iar o clipă mai târziu l-a învins pe Naumov cu un șut solid în colțul din dreapta.

Invitații simbolici de la CSKA au avut pretenții împotriva arbitrului șef Stanislav Todorov în minutul 60. Enrique a centrat și mingea a întâlnit mâna lui Alexandrov. Cu toate acestea, arbitrul cu experiență a rămas tăcut și a făcut semn pentru continuarea jocului.

Steaua gambiană a CSKA ar fi putut deveni un erou total pentru „armată”, dar a creat o mare omisiune în minutul 75. Bradley Maziku a profitat de o pasă greșită în centrul lui Shopov și a continuat imediat pentru Sow, care a alunecat în spatele apărării gazdelor. Cu toate acestea, Ali nu și-a păstrat calmul împotriva lui Naumov și a găsit doar exteriorul plasei sale.

Valentin Antov a fost din nou o amenințare constantă pentru apărarea gazdelor. De data aceasta s-a întâmplat în minutul 76, când s-a mutat între doi apărători ai debutantului din elită și a tras cu o lovitură de cap, care a căzut exact la îndemâna lui Dani Naumov.

Până la final, ambele echipe erau obosite și doar gazdele au ajuns la o luptă în fața lui Busato, ceea ce nu i-a ajutat să prindă cele trei puncte.

În următoarea rundă a FC CSKA 1948 va avea loc o vizită dificilă a lui Beroe. CSKA va încerca să câștige „armata” împotriva lui Botev (Pd).