Lokomotiv Plovdiv a înregistrat prima victorie din antrenamentele de iarnă, după ce a câștigat cu 3-0 împotriva letonei Jurmala.

pentru

Echipa bulgară a evoluat la un nivel înainte de începerea testelor serioase, împotriva unor adversari și mai puternici. Pe 28 ianuarie, Loko PD va juca împotriva ucraineanului Dnipro.

Autogol, poartă și penalty au fost loviturile care au intrat pe ușa lui Jurmala.

sursa: Gong.bg, Valentin Grancharov

În minutul 39, după o încălcare împotriva lui Zdravko Lazarov, în dreapta în atacul lui Plovdiv, căpitanul a centrat, a trimis mingea în jurul punctului de penalizare, unde au sărit mai mulți jucători, în cele din urmă fundașul Jurmala Benito Montalvo a marcat un autogol.

În minutul 57, după o centrare bună a lui Malamov pe partea stângă a atacului, mingea a trecut pe toate și a ajuns la Dani Kiki, care se afla în colțul zonei porții. De acolo, tehnicianul cu o lovitură directă a pus-o în ușa lui Jurmala pentru 2: 0.

3-0 final s-a format cu 10 minute înainte de finalul meciului, după ce Martin Kamburov a realizat un penalty acordat pentru un fault împotriva sa.

Jurmala a vizat de două ori grinzile, iar Loko Pd a primit pretenții de penalizare în prima repriză.

Alexander Stankov și-a pus în joc toate rezervele, fără portarul Yordan Gospodinov, iar pe tot parcursul meciului au jucat doar Akalski, Trifonov și Kiki.