Cel mai tânăr participant al nostru - Alexandrin Hristov, în vârstă de 10 ani - cat. 40 kg la copiii din grupa pregătitoare clasat pe locul 5, ceea ce a fost o surpriză plăcută pentru toată lumea. După ce și-a învins puternicii adversari de la Dimitrovgrad și Stremtsi în primele sale două meciuri, în cea de-a treia luptă a pierdut minim în fața reprezentantului Sandanski. Această pierdere l-a trimis să lupte pentru bronz împotriva Macedoniei, doar lipsa de experiență l-a privat de o medalie.

fotografii

Cealaltă surpriză pentru echipa noastră a fost prezentată de Nikola Iliev/cat. 47 kg /, care a concurat în grupa de copii/11-12 ani/A început și el competiția excelent și în primele două runde i-a învins în mod convingător pe sportivii din Galabovo și Burgas. În runda următoare, însă, a fost învins de campioana de la Dimitrovgrad. Într-o dispută de bronz a pierdut în fața reprezentantului CSKA și a rămas pe locul cinci în categoria sa. În timpul turneului, Nikola a arătat că potențialul său este mult mai mare.

Medalia de bronz de la turneu a fost adusă de Nedret Simeonova/cat. 57 kg /. Sportiva noastră a participat pentru prima dată la categoria de mai sus, până acum a concurat la categoria de până la 52 kg. În plus, în ajunul ultimei sesiuni de antrenament, Nedret a suferit o leziune la umărul drept, ceea ce a împiedicat-o să-și arate adevăratele abilități. A pierdut în fața campioanei de la Dimitrovgrad după o luptă foarte contestată, urmată de o victorie cu o atingere tehnică 14: 4 puncte. În ultimul său meci, sportiva noastră s-a întâlnit cu reprezentantul tehnic al Ucrainei într-o luptă plină de răsuciri, câștigătoare a venit ucraineanul cu 13: 8 puncte.

Aceasta a fost ultima competiție din acest an, despre care se poate spune că a avut succes pentru lupta Elhovo, a declarat antrenorul luptătorilor de la Clubul Sportiv pentru lupte „Stefan Karadja” Elhovo Alexander Petkov.