bătălia

Mutua Madrid Open, optimile de finală
Grigor Dimitrov - Dominic Echipa 6-4 4-6 6-7 (9)

Grigor Dimitrov nu a trecut testul serios de astăzi al Masters de la Madrid și s-a oprit în optimile de finală după 6-4 4-6 6-7 (9) de Dominique Thiem. Austriecul a jucat rolul de a prinde din urmă tot timpul și a mers adesea cu 3-4 metri în spatele liniei principale, dar, din păcate, această tactică i-a adus succesul suprem după 5 mingi de meci salvate.

Grigor a început meciul într-un mod alarmant, făcând o dublă greșeală de breakball în jocul de deschidere, iar Team nu a reușit să se solidifice pentru 2-0. Cu toate acestea, această situație nu a durat mult pe teren, deoarece bulgarul și-a găsit ritmul și a jucat tenis extrem de elegant, ceea ce a forțat echipa să se retragă mult în spatele liniei principale și să apere.

Rebreak părea o chestiune de timp și Dimitrov nu a ezitat să egaleze rezultatul. La 1-2 a asigurat trei breakball-uri consecutive și, deși serviciul a tras o singură dată pe Team, la a doua ocazie Dimitrov l-a dezechilibrat cu un forehand profund, apoi cu un backhand pe linie l-a obligat să facă o greșeală.

Trei erori neforțate de la Thiem îi dau lui Dimitrov prima pauză din setul doi. Mulți fani bulgari aici, sărbătorind. pic.twitter.com/NEnMTG4oNH

- Gaspar Ribeiro Lança (@gasparlanca) 11 mai 2017

Lovitura inițială a lui Grigor a funcționat la viteză maximă și a luat un avans de 40-0 în următoarea sa pasă, dar Team a redus victoria returului la al doilea serviciu, iar la 15-40 a avut timp să scape din față și să plaseze un șut precis pe diagonală inversă, după care Dimitrov a comis o eroare de revers. În al treilea joc, ai noștri au făcut o greșeală neprovocată și au readus adversarul la joc. Cu toate acestea, următoarele două puncte au venit în detrimentul bulgarului, care se află într-o serie de trei jocuri consecutive.

Meciul a câștigat un ritm furios, iar jocul lui Dimitrov a reușit cu siguranță să-i încânte pe fiecare cunoscător de tenis, dar echipa a luptat din greu pentru fiecare centimetru de teren. Cu toate acestea, austriacul a simțit că a ajuns constant din urmă în playoff și tensiunea l-a prins la 4-5 în al zecelea joc. Grigor nu a reușit să înscrie trei puncte pentru o pauză cu prețul mingilor stabilite, dar în al patrulea a aplicat încă o dată o întoarcere blocată, iar echipa a căutat linia dreaptă, dar a ratat și setul s-a dus la bulgari 6-4.

Dimitrov a încercat să-și împingă adversarul ezitant imediat după pauză, dar serviciul austriacului l-a scos din două mingi de break în prima sa pasă. Cu toate acestea, în următorul joc al echipei, Grigor i-a pus pe fani pe picioare cu o lovitură de pasă rafinată și a venit cu o nouă șansă care s-a transformat într-o descoperire de 3-1.

Aceasta ar fi putut fi lovitura decisivă pentru Grigor, dar la 30-30 la serviciu, el a făcut o ușoară greșeală înapoi și, cu o altă pasă, a dat o coastă adversarului său. În minutele următoare am văzut prima scădere serioasă a jocului bulgarului, care a început să facă o cantitate gravă de greșeli neprovocate și Team a transformat foarte repede scorul la 5-3 în favoarea lor.

Următorul joc a marcat trezirea bulgarului, care a făcut din nou mai multe greșeli neprovocate adversarului, dar a atacat în mod constant, ceea ce i-a permis în cele din urmă să-și reducă diferența la 4-5.