Inna Eftimova a ocupat locul trei în seria ei de 100 m la Campionatele Europene de Atletism de la Berlin și s-a calificat în semifinale.

această

Denis Eradiri nu și-a lovit fuga și a rămas în afara finalei de săritură în lungime

Atletismul este un hobby scump pentru bulgari

Bulgarul a parcurs distanța în 11.45 secunde. Primul din seria a treia a fost elvețianul Ayla Del Ponte cu 11,39 secunde.

Eftimova este al șaptelea din cei 24 de sportivi care participă la primele alergări. Cel mai bun a fost germanul Lisa Marie Kvae cu 11.30 secunde.

Primii 12 din clasamentul european se califică direct în semifinale. Bulgarul Ivet Lalova are puțin sub №12, dar a renunțat să participe la disciplină. Aceasta i-a dat lui Irene Siraguza (Italia), care s-a clasat pe locul 13 la transplanturi, șansa de a merge mai departe.

Semifinalele sunt în această seară la 20:05. Evtimova va rula pe primul coridor al celei de-a doua serii. Cei mai puternici rivali ai ei sunt Tatiana Pinto (Germania), Orian Ombisa (Franța) și Daryl Neta (Marea Britanie). Primii 2 din fiecare dintre cele trei serii și cele mai bune două ori ale celorlalte se vor califica în finală.