În turneele internaționale a doua și a treia rachetă la bărbați au un echilibru egal de 4: 4 victorii

grozdanov

Ivaylo Traikov, Fotografie de Bulfoto

Ivaylo Traikov și Tihomir Grozdanov vor juca finala turneului internațional masculin de tenis „Cupa Interhotel Sandanski” cu un fond premiat de 10.000 de dolari, valabil pentru clasamentul mondial ATP. În semifinalele de astăzi, Traikov l-a învins pe francezul Pierreck Isern cu 6: 3 6: 4, iar Grozdanov l-a învins pe australianul nr. 1 John Millman cu 6: 2 2: 6 7: 6.

Traikov a evoluat excelent împotriva lui Isern, deoarece cei doi au jucat un meci interesant cu jocuri foarte frumoase, cu o durată exact de o oră și jumătate, iar jucătorul de tenis bulgar a terminat cu 49 la sută primul serviciu reușit, 3 ași și 3 duble greșeli.

Drama a avut loc în a doua semifinală, în care Tihomir Grozdanov a salvat un meci în al zecelea joc înainte de a-l învinge pe lider în schema John Millman cu un tiebreak în setul decisiv al treilea. Meciul a durat 2 ore și 9 minute, iar doar al treilea set a durat peste o oră.

Finala dintre Ivaylo Traikov și Tihomir Grozdanov este mâine la ora 11.00 la noul complex de tenis al Interhotel Sandanski cu terenuri moderne cu pardoseală din lut artificial. În al doilea futures consecutiv în Bulgaria, cei doi joacă unul împotriva celuilalt în finală. La ultimul de anul trecut la Stara Zagora Grozdanov a câștigat cu 7: 5 1: 0 și Traikov a refuzat din cauza unei accidentări.

Doar în turneele internaționale oficiale a doua și a treia rachetă masculină s-au întâlnit de opt ori, întotdeauna în Bulgaria, iar rezultatul este egal - victorii 4: 4./BLITZ