Marocanul Youssef Sbay a fost al doilea cu același timp

câștigă

Kenyanul Josei Thuy a câștigat al 36-lea maraton de atletism din Sofia. Thuy a triumfat pe distanța clasică de 42.195 km pe noul traseu pe străzile capitalei bulgare cu 2: 15,59 ore.

La depășit pe marocanul Youssef Sbay în sprintul final, care a terminat cu același timp.

Al treilea a fost Alemayehu Lema din Etiopia cu 2: 16.58 minute.

Pe lângă premiul în bani de 8.000 BGN pentru succesul său de astăzi la Sofia, Thuy a câștigat un bonus special de 20.000 BGN, după ce a câștigat toate cele trei maratoane ale lanțului „Alergând ca mod de viață” în acest sezon, după victoriile sale de la Stara Zagora. 31 martie și la Varna 12 mai.

Peste 5.000 de alergători din 52 de țări au participat la maratonul de la Sofia la cele patru discipline - start în masă, 10 km, semimaraton (21,1 km) și distanța clasică a maratonului de 42.195 km, în care au început mai mult de 550 de persoane.