Stanimir Stoilov nu a fost uitat la Astana. Clubul și-a arătat încă o dată respectul față de antrenorul bulgar.

echipa

În timpul revanșei împotriva lui Santa Coloma în cea de-a doua rundă de calificare a Ligii Europa, fanii gazdelor au ridicat un steag cu imaginea lui Murray și inscripția „Boss” deasupra capului său.

Astana a izbucnit la sfârșitul meciului și a câștigat cu 4: 1, deși cu douăzeci de minute înainte de final, cu un gol schimbat și după 0: 0 în primul meci, a renunțat la cursă.

Enrique a deschis surprinzător scorul oaspeților după doar 7 minute de joc, dar Sigurjonson a egalat dintr-un penalty înainte de pauză. După aceea, Tomasov a marcat de trei ori pentru 4: 1, clasându-și echipa în fața turneului. Ultimul său gol a venit în timpul adăugat al meciului.

Murray a condus echipa la patru titluri de campionat, a clasat-o în grupele Ligii Campionilor în sezonul 2015/16, apoi în grupele Ligii Europa (sezonul 2017/2018).