Al 29-lea Campionat Mondial de Gimnastică Ritmică s-a încheiat cu o spectacolă spectaculoasă de gală la Mie, Japonia. Gazdele s-au străduit din răsputeri și s-au dovedit a fi buni organizatori. Au fost spectacole impresionante, efecte de lumină și un adevărat spectacol. Campionatul a avut succes și pentru Bulgaria.

moscova

Silvia Miteva a luat bronzul în finala panglicii, a terminat a patra în cerc, a opta în minge și frânghie, a 5-a în toate, și Bulgaria în echipa lui Silvia Miteva, Monika Mincheva și Filipa Siderova clasată pe locul 5 în echipă clasament. Ansamblul a terminat pe locul 7 în general și dacă ieri fetele noastre au făcut mici greșeli, astăzi au jucat grozav, dar din nou au rămas în afara premiilor.

Totuși, mă întreb dacă campionatul a fost plăcut de puțini spectatori care au venit la „Sun Arena” cu 10.000 de locuri și de milioanele din fața televizoarelor. Știu că răspunsul este nu. Poate că era clar pentru toată lumea că Rusia nu va „rata” nici o medalie de aur.

Campioana olimpică Evgenia Kanaeva a stabilit un nou record în sport după ce a câștigat 6 medalii de aur, dar nu a fost atât de clar în avans.

Cu toate acestea, spectatorii nu o înțeleg. S-au repus în picioare după performanța fostei campioane mondiale Anna Besonova (Ucraina), iar ea a rămas doar a treia în general. Ieri, rușii din ansamblu au alungat cercul de pe teren pentru mai mult de 20 de secunde și au devenit al treilea. Bulgarii au făcut una sau două mici greșeli și au rămas pe locul 7. Acest lucru nu poate fi explicat în cuvinte simple.

Un lucru este clar. Dacă nu există schimbări în gimnastica ritmică, aceasta va pieri ca sport. Sunt sigur că Comitetul Internațional Olimpic (COI) va înțelege în curând și acest lucru.

Mă întreb dacă este vorba de gimnastică ritmică sau politică. O politică în care Rusia are un rol principal. Și dacă scopul acestei politici nu este de a permite reprezentanților altor țări să participe la premii. Și sunt sigur că, dacă Besonova renunță la sport până la Londra 2012, vor fi doar gimnaste din Rusia și din fostele republici sovietice în medaliații marilor campionate.

Anul viitor campionatul mondial este în capitala Rusiei Moscova. Există un slogan popular care sună astfel: „La revedere, Mie, salut, Moscova”. Mă întreb dacă Bulgaria ar trebui să participe la acest campionat și sunt deja sigur că nu se va apropia de medalii, iar Rusia va lua toate titlurile. Pentru că a făcut-o în Japonia îndepărtată și ce a mai rămas acasă.

Aceasta este gimnastica ritmică de astăzi - un sport absurd și cu fiecare an care trece se înrăutățește. Întrebarea este dacă lucrurile se vor îmbunătăți și când.